80. rocznica egzekucji Andrzeja Trzebińskiego. Złożono wieniec od prezydenta Dudy

2023-11-12, 10:59

80. rocznica egzekucji Andrzeja Trzebińskiego. Złożono wieniec od prezydenta Dudy
Złożono wieniec od prezydenta Andrzeja Dudy w 80. rocznicę egzekucji Andrzeja Trzebińskiego.Foto: X@prezydentpl

W niedzielę Kancelaria Prezydenta poinformowała, że "pod pamiątkową tablicą na Nowym Świecie w Warszawie, w miejscu, gdzie 12 listopada 1943 roku Niemcy w masowej ulicznej egzekucji rozstrzelali poetę, działacza konspiracji Andrzeja Trzebińskiego, został złożony wieniec od prezydenta Andrzeja Dudy".

Jak przypomniano na stronie Kancelarii Prezydenta, Andrzej Trzebiński urodził się 27 stycznia 1922 roku w Radgoszczy (okolice Łomży). Przed wojną uczęszczał do gimnazjum i liceum im. Tadeusza Czackiego w Warszawie. W czasie okupacji niemieckiej uczył się na tajnych kompletach, gdzie zdał konspiracyjną maturę. Następnie studiował na podziemnym Uniwersytecie Warszawskim. Od połowy 1943 roku kierował pismem "Sztuka i Naród", które przejął po tragicznej śmierci przyjaciela - Wacława Bojarskiego.

Poszukiwany przez gestapo

Działacz Konfederacji Narodu, twórca Ruchu Kulturowego, organizator spotkań literackich w okupowanej stolicy. Od początku 1943 roku był poszukiwany przez gestapo, ze względów konspiracyjnych wielokrotnie zmieniał miejsce pobytu.

Został aresztowany przez Niemców w jednej z fabrycznych stołówek z fałszywą kenkartą, a następnie przewieziony na Pawiak. Zginął rozstrzelany w ulicznej egzekucji na Nowym Świecie (przy ul. Wareckiej) wraz z grupą kilkudziesięciu Polaków. Miał 21 lat. Miejsce jego pochówku jest nieznane.

Trzebiński pozostawił artykuły publicystyczne, manifesty literackie, wiersze, piosenki, a także dramat "Aby podnieść różę…" oraz nieukończoną powieść "Kwiaty z drzew zakazanych". Jego wojenny Pamiętnik zaliczany jest do najważniejszych świadectw okresu niemieckiej okupacji.

Czytaj także:

PAP/IAR/jb

Polecane

Wróć do strony głównej