Senat przeciwko kandydaturze Marka Pęka na wicemarszałka. Fala komentarzy. "Obłuda, pozory, kampanijne chwyty"
Marek Pęk nie uzyskał większości głosów wymaganej do objęcia fotela wicemarszałka Senatu. Decyzja deputowanych do izby wyższej parlamentu wzbudziła komentarze internautów. Politycy wskazywali na złamanie dobrego obyczaju i tradycji, dziennikarze akcentowali brak korzyści wynikających z braku członków PiS w prezydium Senatu.
2023-11-13, 23:46
W poniedziałek, na pierwszym posiedzeniu parlamentu nowej kadencji, wybrani zostali marszałkowie i wicemarszałkowie obu izb. Marszałkiem Sejmu został Szymon Hołownia, Senatu - Małgorzata Kidawa-Błońska.
Wicemarszałkami Sejmu zostali: Monika Wielichowska i Dorota Niedziela z Koalicji Obywatelskiej, Piotr Zgorzelski z Trzeciej Drogi - Polskiego Stronnictwa Ludowego, Włodzimierz Czarzasty z Lewicy oraz Krzysztof Bosak z Konfederacji. Posłowie zdecydowali, że swojego przedstawiciela w prezydium Sejmu będzie miał każdy klub parlamentarny. Po dzisiejszym głosowaniu jedynym klubem bez wicemarszałka jest Prawo i Sprawiedliwość - większości nie uzyskała Elżbieta Witek.
Wicemarszałków wybrał także Senat. W wyniku głosowania wybrani na te funkcje zostali: Magdalena Biejat z Lewicy, Rafał Grupiński z Platformy Obywatelskiej, Michał Kamiński z Trzeciej Drogi, a po zmianie regulaminu umożliwiającej zwiększenie liczby wicemarszałków do pięciu - także Maciej Żywno z Polski 2050. Wymaganej większości głosów nie uzyskał kandydat Prawa i Sprawiedliwości, senator Marek Pęk.
Złamanie dobrego obyczaju
Decyzja większości senackiej wzbudziła komentarze internautów. "Wynik głosowania w Senacie nad kandydaturą Marka Pęka na wicemarszałka pokazuje, że nie chodzi o rzekome naruszenia regulaminu parlamentu - co zarzucano Elżbiecie Witek - lecz o totalną walkę z PiS. Chcą rządzić, lekceważąc prawie osiem milionów wyborców?" - zapytał eurodeputowany PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.
REKLAMA
"Brak możliwości swobodnego wyboru wicemarszałka przez największy klub w Sejmie i drugi w Senacie to kolejny, w tak krótkim czasie, przejaw łamania elementarnych dobrych obyczajów parlamentarnych. Tyle lat krzyków o demokrację... wszystko to obłuda, pozory i kampanijne chwyty" - zauważył z kolei senator PiS i były marszałek tej izby Stanisław Karczewski.
Brak korzyści dla opozycji
Niewybranie Marka Pęka na wicemarszałka Senatu zauważyli także dziennikarze. Łukasz Rogojsz z Interii zwrócił uwagę, że opozycja nic nie zyska na nieobecności senatora PiS w prezydium izby wyższej parlamentu.
"Gdyby senator Marek Pek kibicował Utah Jazz w finałach z Bulls - zrozumiałbym głosowanie przeciwko jego kandydaturze na wicemarszałka. Innych argumentów nie rozumiem. To Senat, nie Sejm. I wybór wice, nie marszałka" - zauważył Michał Wróblewski z WP.pl.
Tomasz Żółciak z "DGP" wskazał zaś na brak innych, poza partyjną przynależnością, argumentów przeciwko Pękowi.
REKLAMA
Czytaj także:
- Orędzie prezydenta, koalicja polskich spraw, nowi marszałkowie. Przedstawiamy konkrety pierwszego posiedzenia parlamentu
- Sejm nie wybrał Elżbiety Witek na wicemarszałka. Jarosław Kaczyński: nie będzie innego kandydata PiS
- Marszałek senior wygłosił przemówienie w Senacie. Nawiązał do zmian traktowych UE. "Chodzi o suwerenność Polski"
Posłuchaj
Senat XI kadencji zebrał się na inauguracyjnym posiedzeniu. Podczas pierwszych obrad wybrano marszałka izby - została nim Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej. Wybrano także wicemarszałków izby wyższej parlamentu - relacja Anety Pawłowskiej-Krać (IAR) 0:42
Dodaj do playlisty
[ZOBACZ TAKŻE] Senator Stanisław Karczewski gościem Polskiego Radia:
PAP, IAR, Twitter/ mbl
REKLAMA