Mularczyk ws. traktatów UE: zmiany forsują Niemcy, ale wiele państw dostrzega zagrożenia
2023-11-17, 08:55
- Decydenci w wielu krajach europejskich widzą zagrożenia. Zmiany te są forsowane przez Niemców i Francję, ale przede wszystkim przez wszystkie siły polityczne w Niemczech - wskazał w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk, odnosząc się do procedowanego w Parlamencie Europejskim projektu zmian traktatowych.
- Autorami tego dokumentu są niemal wyłącznie Niemcy. Zespół ekspertów, który przygotowywał ten raport to również Niemcy - przekazał Arkadiusz Mularczyk, mówiąc o projekcie zmian traktatowych w Unii Europejskiej. Dodał, że w tworzeniu raportu miała także udział ekspertka "blisko współpracująca" z George’em Sorosem.
Propozycje te, jak mówił "idą w stronę głębokich zmian ustrojowo-konstytucyjnych". - Myślę, że w wielu krajach świadomość tego jest coraz większa. Mam informacje, że podczas różnych spotkań, zamkniętych, otwartych, prezydenci premierzy, ministrowie wyrażają obawy różnych krajów o skutki i konsekwencje tych zmian - zaznaczył.
Z drugiej strony dodał, że Niemcy "prą do przodu" i "mają wiele lewarów finansowych, politycznych, gospodarczych" wobec mniejszych krajów, zatem, w jego ocenie, jeśli uzgodnią coś z Francją i Hiszpanią, "są w stanie przeforsować wszystko".
Jednocześnie wyraził nadzieję, że parlamentarzyści wielu krajów będą kierować się interesem swoich państw.
REKLAMA
Interes niemieckich sił politycznych
Mularczyk ocenił, że w przypadku Niemczech cała scena polityczna od prawa do lewa, z wyjątkiem może AfD, "czuje, że to jest ich interes polityczny, by mieć sterowność w UE, tych niepokornych łamać, wyrzucać, karać". Jak dodał, chcą" stworzyć z UE globalnego gracza, ale którym oni kierują", i "kosztem kompetencji, uprawnień, konstytucji, ustroju, systemu podatkowego, polityki bezpieczeństwa, zagranicznej, poszczególnych krajów UE".
Zaznaczył, że polscy europosłowie opozycyjni, zwłaszcza przed zbliżającymi się wyborami do PE i staraniami o reelekcję i miejsce na listach, będą głosowali zgodnie ze wskazaniem władz partii.
Obecnie nad zmianą traktatów i zawartymi w projekcie modyfikacjami systemu głosowania państw członkowskich obraduje Parlament Europejski. Szef Rady Europejskiej Charles Michel sugerował podczas niedawnych konsultacji z częścią państw UE, że zmiany w procesie decyzyjnym Unii miałyby zapobiec nadużywaniu prawa weta.
- "Polska nie powinna się zrzekać suwerenności". Suski o zmianach traktowych w UE
- Polska naciska na UE. Domaga się wyłączenia wydatków na armię z unijnej procedury nadmiernego deficytu
***
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
REKLAMA
Prowadzi: Katarzyna Gójska
Gość: Arkadiusz Mularczyk (wiceszef MSZ)
Data emisji: 17.11.2023
Godzina emisji: 7.15
REKLAMA
Jedynka//IARin./
REKLAMA