Od dzisiaj działa rejestr zastrzeżeń PESEL. Cieszyński: to pierwszy krok ochrony naszej tożsamości
Od dzisiaj działa rejestr zastrzeżeń PESEL, który jest jednym z elementów całego systemu mającego chronić Polaków przed kradzieżą tożsamości.
2023-11-17, 15:20
- Ponad 40 tysięcy obywateli do godziny 14.00 zastrzegło swój numer PESEL - poinformował minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Od dzisiaj każdy Polak może zastrzec swój numer PESEL. Ci, którzy to zrobią, a padną ofiarą oszustów i na skradzione im dane, na przykład ktoś wyłudzi kredyt, nie będą musieli takiego kredytu spłacać. Będzie to możliwe po całkowitym wdrożeniu systemu, czyli w czerwcu 2024 roku.
Samo zastrzeżenie PESEL-u to pierwszy etap procesu, który zapewnieni ochronę przed konsekwencjami kradzieży tożsamości. - Możemy już zastrzec swój PESEL. I mogą się integrować z naszym systemem banki. Dzięki temu, kiedy to już ruszy w pełnym wymiarze od 1 czerwca, możemy być pewni, że wiele osób będzie miało już włączoną usługę, a po drugie, że banki będą miały czas, żeby się do tego przygotować - wyjaśnił minister cyfryzacji.
Jak zastrzec PESEL?
Jak zaznaczył Janusz Cieszyński, zastrzeżenie numeru PESEL nie jest skomplikowane.
- PESEL może zastrzec każdy. Wystarczy wejść na stronę www.mObywatel.gov.pl lub udać się do najbliższego Urzędu Gminy. Albo od drugiej połowy grudnia skorzystać z funkcji, która będzie udostępniona w aplikacji mObywatel - zapewnił.
- Rejestr zastrzeżeń PESEL. Jak długo potrwa wdrażanie nowego rozwiązania?
- Płatności elektroniczne najczęściej Blikiem i przelewem elektronicznym. Polacy na e-zakupach
- UE chce szpiegować obywateli. Minister cyfryzacji: to łamanie zasad demokracji
Do czerwca wszystkie instytucje będą zobowiązane, żeby korzystać z rejestru zastrzeżeń. Podobne tak duże wdrożenie systemu miało miejsce przy wprowadzaniu e-recept.
REKLAMA
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
IAR/kg
REKLAMA