Uwaga kierowcy i piesi! Oblodzenie i dalsze opady, IMGW wydał ostrzeżenie

Trudne warunki na drogach południowo-wschodniej i centralnej Polski, IMGW wydał ostrzeżenie przed oblodzeniem. Dodatkowo, po opadach śniegu, po opadach śniegu doszło do serii wypadków drogowych w różnych regionach kraju.

2023-11-18, 15:24

Uwaga kierowcy i piesi! Oblodzenie i dalsze opady, IMGW wydał ostrzeżenie
Nadchodzi zima - IMGW prognozuje opady śniegu i oblodzenie. Foto: PAP/Wojtek Jargiło

"Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna około -1°C, temperatura minimalna przy gruncie około -2°C" - pisze IMGW w komentarzu do alertu pogodowego. 

Ostrzeżenie obejmuje południowo-wschodnią cześć kraju, sięgając do południowego obszaru Podlasia, wschodniej część mazowieckiego - włącznie z Warszawą, świętokrzyskiego, małopolskiego i czterech powiatów Śląska: cieszyńskiego, bielskiego, Bielska-Białej i żywieckiego. 

Wydany przez IMGW alert obowiązuje od godz. 18 w sobotę do niedzielnego poranka. 

Prognoza na noc

W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, a nawet z okresowymi rozpogodzeniami. Te rozpogodzenia stopniowo będą postępować z zachodu na wschód Polski.

- Na zachodzie kraju opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Lokalnie, zwłaszcza nad ranem przechodzące w deszcz. W Kotlinach Sudeckich możliwy jest nawet marznący deszcz powodujący gołoledź. Z kolei we wschodniej połowie kraju miejscami słabe opady śniegu - poinformował synoptyk Jakub Gawron.

Lokalnie mogą stworzyć się również marznące mgły, które ograniczać będą widzialność do 200 metrów. Mgły mają być na ogół krótkotrwałe.

Minimalna temperatura w nocy wahać się będzie od -7 stopni na północnym-wschodzie Polski i na Podhalu, około 0 stopni w centrum, do 3 stopni na zachodzie Polski.

REKLAMA

W niedzielę kolejne opady

W niedzielę zachmurzenie duże z większym przejaśnieniami. Postępujące od zachodu opady śniegu i deszczu ze śniegiem, na zachodzie kraju przechodzące w deszcz. We wschodniej połowie kraju lokalnie marznący deszcz powodujący gołoledź.

Temperatura maksymalna od 0 do 3 st. C, zdecydowanie cieplej na zachodzie od 7 do 10 st. 

Zima zaskoczyła kierowców

Przedsmak zimowych warunków już zebrał żniwo na drogach. Rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Karol Kierzkowski powiedział, że po opadach śniegu doszło do serii wypadków drogowych w różnych regionach kraju.

REKLAMA

Już wczoraj strażacy byli wzywani do około stu wypadków drogowych. Kierzkowski podkreślił, że taka liczba pokazuje, że mamy do czynienia z tendencją wzrostową w zakresie zagrożenia na drogach.

Uwaga na pieszych

Rzecznik przypomniał, że trudne warunki pogodowe są prognozowane na cały weekend, dlatego podkreślił konieczność przygotowania się do jazdy samochodem, odśnieżenia pojazdu i przestrzegania przepisów ruchu drogowego.

Karol Kierzkowski podkreśla, że kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na pieszych, zwłaszcza biorąc pod uwagę zapadający wcześniej zmrok.

W Tatrach już prawdziwa zima

Bardzo trudne warunki turystyczne panują w Tatrach - na szlakach zalega świeży śnieg, który w wyższych partiach jest nieprzetarty.  Miejscami wiatr utworzył głębokie zaspy, szczególnie w zagłębianiach i pod ścianami.

REKLAMA

Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia i posiadania odpowiedniego sprzętu, m.in. raków, czekana, kasku i lawinowego ABC, czyli detektora lawinowego, sondy i łopaty.

Nisko zawieszone chmury ograniczają widoczność na graniach.

Na niżej położonych szlakach jest bardzo mokro i błotniście. Tam również zalega śnieg.
Obowiązuje ogłoszony przez TOPR pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Jednak silny wiatr i padający śnieg może pogorszyć warunki. Wysoko w górach leży 60 centymetrów śniegu.

Zagubieni turyści

Tatrzański Park Narodowy przypomina w komunikacie turystycznym, że dni są coraz krótsze i należy zaplanować wycieczkę w taki sposób, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem. W plecaku warto mieć latarkę czołową.

REKLAMA

Wczoraj - jak przypomina TOPR - ratownicy zostali wezwani do siedmioosobowej grupy turystów, którzy nie byli w stanie samodzielnie kontynuować wycieczki, ze względu na warunki i elementarny brak doświadczenia i zimowego ekwipunku.

Także wczoraj trzech ratowników wyruszyło na Kasprowy Wierch, gdzie w rejonie Suchej Przełęczy w fatalnych warunkach pogodowych utknął samotny turysta. Po dotarciu na miejsce znaleźli go siedzącego w zaspie śnieżnej w odległości kilku minut drogi od górnej stacji kolei linowej.

Jak informuje TPN, w Tatrach nie ma jeszcze warunków do uprawiania narciarstwa. Pokrywa śniegu jest zbyt cienka.

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/PAP/fc


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej