Tusk ma problem ze stabilną koalicją. Szydło: chce to przykryć komisjami śledczymi

2023-11-23, 09:51

Tusk ma problem ze stabilną koalicją. Szydło: chce to przykryć komisjami śledczymi
KO złożyła w Sejmie projekty uchwał dot. powołania trzech komisji śledczych. Chcą też postawić Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Foto: PAP/Piotr Nowak

Donald Tusk ma problemy ze stworzeniem stabilnej koalicji, nie może się dogadać z koalicjantami co do programów - stwierdziła w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Beata Szydło. Jak oceniła, to jest powodem, dla którego KO "chce to przykryć pomysłami z komisjami śledczymi i stawianiem np. prezesa banku centralnego przed Trybunałem Stanu".

W środę wieczorem biuro prasowe Koalicji Obywatelskiej poinformowało, że klub KO skierował do Sejmu projekty uchwał dot. powołania komisji śledczych ws. tzw. afery wizowej, Pegasusa i wyborów korespondencyjnych. Zapowiedź ich powołania złożył we wtorek Donald Tusk. Lider PO powiedział też, że Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga oraz Lewica dysponują wystarczającą większością głosów w Sejmie, aby postawić przed Trybunałem Stanu prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Beata Szydło: stawianie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu zaszkodzi Polsce

Jak skomentowała Szydło, jeśli zapowiedź dotycząca prezesa Glapińskiego zostanie wykonana, to "Tusk szykuje nam katastrofę ekonomiczną". - Pozycja prezesa NBP jest obserwowana przez rynki finansowe i stabilność polskich finansów zależy również od tego, jakie komunikaty płyną - powiedziała europoseł PiS.

- Tusk ma problemy ze stworzeniem stabilnej koalicji, z dogadaniem się, nawet co do personaliów i stołków, bo każdego dnia pojawiają się inne propozycje, kto ma objąć jaki resort, nie może się dogadać co do programów. Obiecano bardzo dużo w kampanii wyborczej i teraz już wiadomo, że większość tych rzeczy nie zostanie przygotowana i wprowadzona w życie, bo po prostu nie ma projektów, o których mówiono. Więc trzeba to czymś przykryć. Stawia się kolejne pomysły dotyczące czy komisji śledczych, czy stawiania kogoś przed Trybunałem Stanu - oceniła była premier.

Dodała, że dzięki Glapińskiemu i mądrej polityce NBP Polska przeszła stabilnie przez kryzys covidowy i wojnę na Ukrainie. - Polskie wskaźniki gospodarcze to pokazują - stwierdziła Szydło.

Projekty komisji śledczych

Pierwszy projekt uchwały złożony przez klub KO dotyczy "powołania komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w okresie od dn. 1 stycznia 2019 r. do dn. 20 listopada 2023 r.".

Komisja śledcza ds. tzw. wyborów kopertowych ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenta RP w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego. W projekcie uchwały zapisano, że w szczególności komisja zbada działania ówczesnych członków Rady Ministrów, w tym premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina i podległych im osób. Sprawdzi też, w jaki sposób realizowane były polecenia członków rządu w tym zakresie, zwłaszcza przez Pocztę Polską i Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.

Złożono również projekt uchwały ws. powołania "komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystywaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej w okresie od dn. 16 listopada 2015 r. do dn. 20 listopada 2023 r.".

Posłuchaj

Zdaniem Beaty Szydło, lider PO chce odwrócić uwagę od realizacji swoich obietnic wyborczych i problemów ze stworzeniem koalicji (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Beata Szydło podkreśliła, że nie ma powodów stawiania Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu (IAR) 0:15
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

IAR/PAP/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej