Krzysztof Czabański: zgodziliśmy się na zmiany w statutach mediów publicznych

2023-11-27, 15:20

Krzysztof Czabański: zgodziliśmy się na zmiany w statutach mediów publicznych
Zmiany dotyczą procedury likwidacji spółek - powiedział przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Rada Mediów Narodowych zgodziła się na dokonanie zmian w statutach Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Wnioskował o to minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. - Zmiany dotyczą procedury likwidacji spółek - powiedział przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. 

- Te zmiany dotyczą pewnego trybu powoływania władz likwidacyjnych, czyli likwidatorów w spółkach, gdyby były one postawione w stan likwidacji, a taki manewr zapowiada obecna opozycja - powiedział Krzysztof Czabański. 

Jak dodał, "oczywiście likwidacja spółek medialnych jest niemożliwa, jest to łamanie prawa".

- Ale dla bezpieczeństwa spółek pan minister wystąpił z wnioskiem o zmianę w statutach - wskazał.

Wniosek o wyrażenie zgody na zmiany w statutach

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński skierował 23 listopada pismo do Rady Mediów Narodowych z wnioskiem o "wyrażenie zgody na dokonanie zmian w statutach jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej".

W razie likwidacji trzech wymienionych w piśmie spółek likwidatorami mają być członkowie zarządów spółek oraz kierownik komórki organizacyjnej Spółki zajmującej się obsługą prawną.

"W razie otwarcia likwidacji likwidatorami są wszyscy członkowie Zarządu oraz kierownik komórki organizacyjnej Spółki zajmującej się obsługą prawną. W okresie likwidacji do składania oświadczeń w imieniu Spółki wymagane jest współdziałanie dwóch likwidatorów, w tym jednego będącego członkiem ostatniego Zarządu" - zaproponował we wniosku minister Gliński.

Posłuchaj

Krzysztof Czabański o procedurze działania w przypadku postawienia spółek medialnych w stan likwidacji (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

 

Uniemożliwić działanie na szkodę

Krzysztof Czabański wyjaśniał, że chodzi o to, aby interesy spółek były zapewnione i aby nikt nie mógł z zewnątrz działać na szkodę tych spółek.

- Proszę też pamiętać o tym, że oprócz tych zadań misyjnych spółek również mamy do czynienia z zadaniami w sferze obronności. W związku z tym wszelkie działania destabilizujące te spółki - a takie są zapowiadane przez obecną opozycję: stawianie w stan likwidacji czy zarządy komisaryczne - jest to działanie na szkodę tych spółek. Podważa też ich rolę w systemie obronności Polski - podkreślił. 

Posłuchaj

Krzysztof Czabański o osłabianiu systemu obronności Polski poprzez destabilizację mediów publicznych (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

 

Trudne czasy

Szef RMN zaznaczył, że wszelkie działania destabilizujące media publiczne są szczególnie niebezpieczne w obecnej sytuacji geopolitycznej.

- Kiedy niedaleko naszych granic toczy się wojna, są również dwa agresywne mocarstwa, Rosja i Białoruś, które nie ukrywają, że mają aspiracje do podporządkowania sobie przynajmniej części Europy - tej części wschodnio-środkowej - przypomniał Czabański.

- I myślę, że to zabezpieczenie ze strony ministra w statutach jest jak najbardziej pożądane i dlatego dzisiaj zgodziliśmy się na takie zmiany w statutach - dodał. 

Posłuchaj

Krzysztof Czabański: zabezpieczenie w statutach jest jak najbardziej pożądane (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

 

Treść uchwały

W uchwale "Rady Mediów Narodowych w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie zmian w statutach jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej, Rada Mediów Narodowych: Wyraża zgodę na dokonanie zmian w Statucie Spółki »Telewizja Polska« Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie poprzez dodanie w § 13 Statutu ust. 8 w brzmieniu: »W razie otwarcia likwidacji likwidatorami są wszyscy członkowie Zarządu oraz kierownik komórki organizacyjnej Spółki zajmującej się obsługą prawną. W okresie likwidacji do składania oświadczeń w imieniu Spółki wymagane jest współdziałanie dwóch likwidatorów, w tym jednego będącego członkiem ostatniego Zarządu«".

RMN wyraziła także zgodę na dokonanie takich samych zmian w statucie Polskiego Radia, statutach spółek radiofonii regionalnej oraz Polskiej Agencji Prasowej.

W uchwale napisano, że wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Komentarz ministra

Minister kultury, odnosząc się do informacji medialnych na ten temat, napisał, że wszystkie działania dotyczące mediów publicznych są zgodne z prawem.

"Dla Polski i demokracji lepszy jest pluralizm niż monopol" - podkreślił Piotr Gliński.

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Polecane

Wróć do strony głównej