Mastalerek o odwołaniu członków komisji ds. rosyjskich wpływów: nie wiem, czego się obawiają politycy tamtej strony

Sejm odwołał ośmiu członków Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo RP w latach 2007-22. - Nie wiem, czego obawiają się politycy tamtej strony, sprawa powinna być do spodu wyjaśniona - powiedział szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek.

2023-11-29, 21:23

Mastalerek o odwołaniu członków komisji ds. rosyjskich wpływów: nie wiem, czego się obawiają politycy tamtej strony
M. Mastalerek o odwołaniu członków komisji ds. badania wpływów rosyjskich: nie wiem, czego obawiają się politycy tamtej strony. Foto: PAP/Paweł Supernak

Sejm odwołał w środę wieczorem w głosowaniu ośmiu członków Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022: Sławomira Cenckiewicza, Andrzeja Zybertowicza, Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego, Łukasza Cięgoturę, Marka Szymaniaka, Arkadiusza Puławskiego, Andrzeja Kowalskiego i Michała Wojnowskiego.

Szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek został w TVP Info poproszony o komentarz w tej sprawie. - Nie wiem, czego obawiają się politycy tamtej strony, sprawa powinna być do spodu wyjaśniona - powiedział.

Jak dodał, "zobaczymy też po intencjach, czy powołani zostaną nowi członkowie i będą chcieli sprawdzać czasy Prawa i Sprawiedliwości, tu jestem spokojny" - zaznaczył. Wyjaśnił, że był parlamentarzystą w latach 2001-2015 i - jak mówił - jako poseł PiS słyszał wówczas, że "Jarosław Kaczyński i PiS to rusofobi, że nienawidzą Rosji i w ogóle to rozpętają wojnę z Rosją".

Polityka PiS

Marcin Mastalerek podkreślił, że "dobrze to pamięta i wie, jaką politykę oprowadził prezydent Lech Kaczyński wobec Rosji i jaką cenę za to zapłacił". - Wiem, jaką politykę prowadziło PiS, Zjednoczona Prawica w latach 2015-2023, a dziś mówić o takich sprawach i rozliczać ten rząd chcą ludzie, którzy mówili, że przecież PiS to rusofobi - dodał.

REKLAMA

W ocenie Marcina Mastalerka "to jest absurd". Natomiast - jak dodał - bardzo źle się stało, że ta komisja "nie będzie mogła w sposób spokojny działać i źle się stało, że w Brukseli nie powstała komisja, która rozliczy wpływy rosyjskie w instytucjach unijnych".

31 maja br. weszła w życie - powstała z inicjatywy PiS - ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007 – 2022, którą prezydent podpisał kilka dni wcześniej, zapowiadając jednocześnie skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. 2 czerwca Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt nowelizacji tej ustawy. Uchwalono ją 16 czerwca, a 28 czerwca posłowie odrzucili sprzeciw Senatu do tej noweli. Prezydent podpisał nowelizację 31 lipca. W sierpniu weszła ona w życie.

30 sierpnia na członków komisji zostali powołani: dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz, doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz, przewodniczący Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności przy prezydencie RP prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Łukasz Cięgotura, Michał Wojnowski, Józef Brynkus, Marek Szymaniak, Arkadiusz Puławski i Andrzej Kowalski. Przewodniczącym komisji został Sławomir Cenckiewicz.

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej