Nie żyje Wiesław Newecki "Kogut". Powstaniec warszawski i pomysłodawca hejnału warszawskiego miał 94 lata

W wieku 94 lat zmarł Wiesław Newecki "Kogut", uczestnik Powstania Warszawskiego, jeden z pomysłodawców hejnału warszawskiego.

2023-12-09, 14:57

Nie żyje Wiesław Newecki "Kogut". Powstaniec warszawski i pomysłodawca hejnału warszawskiego miał 94 lata
Nie żyje Wiesław Newecki. Foto: PAP/Albert Zawada

"Bardzo smutna wiadomość. W wieku 94 lat zmarł Wiesław Newecki »Kogut« - od urodzenia związany z Warszawą, uczestnik Powstania Warszawskiego. Już zawsze będzie towarzyszył stolicy w ważnych uroczystościach oraz codziennie o 11.15, gdy z Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego rozbrzmiewa hejnał warszawski - bo pan Wiesław był jednym z jego pomysłodawców. Będziemy o panu zawsze pamiętać" - napisał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w serwisie X.

Zegar na płonącej wieży zamkowej

Wiesław Newecki urodził się 22 listopada 1929 r. W chwili wybuchu Powstania Warszawskiego miał czternaście lat. Podczas zrywu pełnił funkcję łącznika. Należał do Zgrupowania "Chrobry II".

Inicjatywa stworzenia hejnału zrodziła się w 1994 r. w Związku Powstańców Warszawskich, wśród byłych żołnierzy Zgrupowania "Chrobry II" - Henryka Łagodzkiego, Wiesława Neweckiego i Kazimierza Przedpełskiego. Wspólnie z Akademią Muzyczną w Warszawie doprowadzili do rozpisania otwartego konkursu na kompozycję o charakterze patriotyczno-niepodległościowym, która upamiętniałaby poległych w obronie stolicy Polaków.

Spośród 60 zgłoszonych kompozycji wybrano utwór autorstwa prof. Zbigniewa Bagińskiego. Po raz pierwszy zagrano go 3 maja 1995 r. o godzinie 11.15.

REKLAMA

- To godzina symboliczna - tłumaczyli inicjatorzy - 17 września 1939 roku o tej właśnie porze zatrzymał się zegar na płonącej zamkowej wieży.

Geneza powstania hejnału

W 2018 r. w rozmowie z portalem tvp.info Newecki opowiedział o genezie powstania hejnału warszawskiego.

- Sam pomysł narodził się już pod koniec walk, ale dopiero po wielu, wielu latach mogliśmy go zrealizować. W szkole na ul. Miedzianej 8 dostaliśmy pod opiekę Izbę Pamięci, ponieważ praktycznie wszyscy do niej uczęszczaliśmy. Tam wiele lat wcześniej, nielegalnie, uczestniczyliśmy w zebraniach drużyny harcerskiej. Niedaleko też mieściła się kwatera Delegatury Rządu na Kraj, w której 2 sierpnia 1944 r. złożyłem przysięgę i służyłem jako łącznik - opowiadał Newecki.

- Na jednym ze spotkań można było zgłaszać wolne wnioski i razem z trzema kolegami zgłosiliśmy, że pamięć poległych w powstaniu można by uczcić hejnałem, melodią graną właśnie z Zamku Królewskiego. Udało nam się przekonać do tego dyrektora Rottermunda (prof. Andrzej Rottermud, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie w latach 1991–2015) oraz prof. Bagińskiego z Akademii Muzycznej i tak powstała melodia hejnału - dodał powstaniec.

REKLAMA

Melodia utworu oparta jest na motywach "Warszawianki" autorstwa Karola Kurpińskiego z 1830 r.

Od 11 listopada 2006 r. hejnał jest grany codziennie o godz. 11.15.

Czytaj także:

PAP/łl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej