Premier Morawiecki: Polska okazała się wyspą stabilności ekonomicznej, ten kapitał trzeba wykorzystać
- Mimo że fale historii w ostatnich latach gwałtownie wezbrały, Polska okazała się wyspą stabilności ekonomicznej na wzburzonym morzu, nasz plan dla Polski okazał się skuteczny, bo był ambitny - powiedział w najnowszym odcinku swojego podcastu premier Mateusz Morawiecki. - Ten kapitał nie należy do mnie, ani do żadnej partii politycznej. Ten kapitał należy do nas wszystkich - zaznaczył szef rządu.
2023-12-11, 02:13
Nasz plan dla Polski okazał się skuteczny dlatego, że był ambitny; Polska okazała się wyspą stabilności ekonomicznej - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Niezależnie od tego, kto obejmie urząd premiera, powinien ten kapitał wykorzystać z korzyścią dla Polski i Polaków - dodał.
W nowym odcinku swojego podcastu, nagranego w przeddzień wygłoszenia w Sejmie exposé, premier Mateusz Morawiecki mówił m.in. o tym "dlaczego najbardziej skuteczne plany to te, które są ambitne". - Cztery lata temu zapowiadałem, że Polska cyfrowa zastąpi Polskę papierową. I wreszcie to się stało. W tym samym czasie pięliśmy się także po drabinie innowacyjności. W tym roku nasze wydatki na badania i rozwój sięgnęły ponad 1,3 proc. PKB - powiedział.
Przypomniał również, że w swoim exposé z 2019 r. wiele uwagi poświecił służbie zdrowia. Wskazał przy tym, że dziś mamy zaplanowaną drogę do tego, by 7 proc. PKB było przekazywane na zdrowie. - Podwoiliśmy budżet służby zdrowia, a wszystko to stało się w czasach pandemii i wojny tuż za naszą wschodnią granicą - podkreślił premier.
Skuteczny, bo ambitny plan dla Polski
Mówił też, że wojna poskutkowała gwałtownym wzrostem cen energii, czego pokłosiem była inflacja, która w pewnym momencie sięgnęła blisko 20 proc. - Kasandryczne przepowiednie opozycyjnych polityków mówiły, że do końca tego roku inflacja będzie tylko rosła. W szybkim tempie udało się nam jednak zahamować wzrost cen. Zgodnie z prognozami Narodowego Banku Polskiego pod koniec roku inflacja znów wróciła do jednocyfrowego poziomu - powiedział.
REKLAMA
Dodał, że tarcze antykryzysowe oraz wprowadzane przez rząd PiS programy społeczne pozwoliły złagodzić skutki drożyzny, zarówno dla przedsiębiorców, jak i milionów polskich rodzin. - Mimo że fale historii w ostatnich latach gwałtownie wezbrały, Polska okazała się wyspą stabilności ekonomicznej na wzburzonym morzu. Mogę powiedzieć, że program nakreślony przeze mnie cztery lata temu udało nam się wcielić w życie. Nasz plan dla Polski okazał się skuteczny właśnie dlatego, że był ambitny - powiedział.
Posłuchaj
Premier Mateusz Morawiecki: wierzę, że w pojedynku z historią odnieśliśmy zdecydowane zwycięstwo (IAR) 0:28
Dodaj do playlisty
Kapitał wszystkich Polaków
Przyznał jednocześnie, że "w nieprzewidywalnych czasach polityk musi liczyć się z błędami". - Polityka bez błędów to albo bezczynność albo utopia. Wierzę jednak, że w tym pojedynku z historią odnieśliśmy, nawet mimo potknięć, zdecydowane zwycięstwo. Zwycięstwo, które jest kapitałem do budowania coraz lepszej Polski w następnej kadencji - powiedział.
- I ten kapitał nie należy do mnie, ani do żadnej partii politycznej. Ten kapitał należy do nas wszystkich. Niezależnie od tego, kto jutro obejmie urząd premiera, powinien ten kapitał wykorzystać z jak największą pieczołowitością i z korzyścią dla Polski i Polaków - podkreślił Mateusz Morawiecki.
REKLAMA
Kluczowe głosowanie w Sejmie
Głosowanie w Sejmie w sprawie wotum zaufania dla Mateusza Morawieckiego zaplanowane jest na 15.00.
Jeśli premier Morawiecki nie uzyska wymaganej, bezwzględnej większości głosów, wówczas - zgodnie z konstytucją - powołanie rządu przechodzi na Sejm. To drugi krok konstytucyjny, podczas którego Sejm wybiera prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Zgodnie z Regulaminem Sejmu, kandydata na premiera może zgłosić co najmniej 46 posłów.
Zgodnie z porządkiem obrad, punkt ten ma się rozpocząć o 16.30. Na 18.45 zaplanowano głosowanie nad wyborem premiera przez Sejm.
REKLAMA
Kandydatem Koalicji Obywatelskiej, PSL-u, Polski 2050 i Lewicy jest lider PO Donald Tusk. 10 listopada szefowie tych partii podpisali umowę koalicyjną. Formacje te dysponują większością 248 głosów. Klub Prawa i Sprawiedliwości ma 191 posłów.
Zgodnie z konstytucją, prezydent powołuje wybraną przez Sejm Radę Ministrów i odbiera przysięgę od jej członków.
Czytaj także:
- Sondaż: prawie 42 proc. Polaków uważa, że Donald Tusk będzie "złym" lub "fatalnym" premierem
- Zerowy VAT na żywność. Premier Morawiecki: w najbliższym czasie podpiszę rozporządzenie
[ZOBACZ TAKŻE] Poseł PiS Joanna Lichocka gościem Polskiego Radia:
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA