Mularczyk o składzie KRS: nie ma możliwości dokonywania jakichkolwiek zmian bez zmian ustawy

- Nie można w żaden sposób dokonywać jakichkolwiek zmian w składzie osobowym Krajowej Rady Sądownictwa, ustroju KRS i jego działalności na podstawie uchwał Sejmu - podkreślił poseł PiS Arkadiusz Mularczyk pytany o projekt uchwały, którym ma zająć się w środę Sejm.

2023-12-20, 11:55

Mularczyk o składzie KRS: nie ma możliwości dokonywania jakichkolwiek zmian bez zmian ustawy
Mularczyk: nie można w żaden sposób dokonywać jakichkolwiek zmian w składzie osobowym KRS-u, ustroju KRS-u i jego działalności na podstawie uchwał. Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

W środę posłowie mają przeprowadzić pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego w kontekście pozycji ustrojowej oraz funkcji Krajowej Rady Sądownictwa w demokratycznym państwie prawnym. Projekt uchwały wzywa członków Rady wybranych wbrew konstytucji do zaprzestania działalności w Radzie.

Nowelizacja ustawy o KRS z 2017 r.

Chodzi o zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy o KRS z 8 grudnia 2017 r., która zmieniła tryb wyboru sędziów-członków KRS; 15 sędziów - członków Rady wybiera Sejm, a nie jak wcześniej - środowiska sędziowskie.

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, odnosząc się do projektu, powiedział podczas środowej konferencji prasowej, że "jakiekolwiek zmiany w ustroju KRS-u mogą być wykonywane na podstawie prawa i w granicach prawa".

- Tym prawem jest zmiana ustawy. Nie można w żaden sposób dokonywać jakichkolwiek zmian w składzie osobowym KRS-u, ustroju KRS-u i jego działalności na podstawie uchwał - dodał.

REKLAMA

"Forma presji politycznej"

- Te propozycje, które zostały w dniu wczorajszym złożone, odbieramy jako pewną formę pewnej presji politycznej, pewnego przymusu politycznego na obecnych sędziów w KRS. Tworzenie takiej atmosfery nagonki, presji politycznej na obecny skład KRS po to, żeby dokonać jego wymiany. Absolutnie w sposób jednoznaczny nie ma możliwości dokonywania jakichkolwiek zmian w ustroju, w systemie KRS-u bez zmiany ustawy" - powtórzył Mularczyk.

Projekt uchwały został złożony we wtorek przez grupę posłów KO, PSL-TD, Polski 2050-TD oraz Lewicy. Na przedstawiciela wnioskodawców wyznaczono posła PSL-TD Krzysztofa Paszyka. W projekcie uchwały napisano m.in., że "trzy uchwały Sejmu z 2018, 2021 i 2022 r. ws. wyboru sędziów - członków Krajowej Rady Sądownictwa zostały podjęte z rażącym naruszeniem Konstytucji RP". Projekt wzywa członków KRS wybranych wbrew konstytucji do zaprzestania działalności w Radzie.

Czytaj także:

PAP/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej