Prezes PAP: zmiana władz Agencji nie zmienia jej publicznej misji
Zmiana władz Polskiej Agencji Prasowej w żaden sposób nie zmienia publicznej misji Agencji, określonej w ustawie o PAP; przeciwnie - ma zapewnić pełną i nieskrępowaną politycznymi instrukcjami realizację tej misji - oświadczył w niedzielę powołany pięć dni wcześniej prezes PAP Marek Błoński.
2023-12-24, 16:31
Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego, który w mediach społecznościowych ocenił, iż - jak czytamy - "przejęcie PAP jest dla płk. Sienkiewicza (Bartłomieja, ministra kultury - PAP) kluczowe, bo brak jakichś treści w serwisie PAP oznacza brak tych treści w mediach". Świrski napisał także m.in., że obecnie jesteśmy na początku operacji niszczenia wolności w Polsce.
W latach 2006-2009 Świrski był członkiem zarządu PAP, a w latach 2017-2022 przewodniczącym Rady Nadzorczej Agencji.
Odnosząc się do słów szefa KRRiT, prezes PAP Marek Błoński przypomniał, że Polska Agencja Prasowa działa na podstawie ustawy, zgodnie z którą "ma charakter publicznej agencji prasowej, uzyskuje i przekazuje odbiorcom rzetelne, obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i z zagranicy", a także "nie może znaleźć się pod prawną, ekonomiczną lub inną kontrolą jakiegokolwiek ugrupowania ideologicznego, politycznego lub gospodarczego".
REKLAMA
- W mojej ocenie działanie Agencji w ostatnich latach nie było zgodne z określoną w ustawie misją. Zadaniem nowego zarządu nie jest wdawanie się w polityczne polemiki, ale dbanie o bezstronność i najwyższe standardy dziennikarskie PAP - zaznaczył Błoński, przypominając, iż jako dziennikarz i pracownik PAP z długim agencyjnym stażem doskonale zna specyfikę i mechanizm działania Agencji. Również członek zarządu PAP Paweł Kostrzewa to doświadczony dziennikarz, w minionych 5 latach zajmujący się sprzedażą produktów PAP.
Stanowisko KRRiT
"Przejęcie PAP jest dla płk. Sienkiewicza kluczowe, bo brak jakichś treści w serwisie PAP oznacza brak tych treści w mediach. Po przejęciu PAP pokrywka zostanie domknięta i jedynie media niszowe będą przekazywały treści nieprawomyślne z punktu widzenia władzy" - napisał na platformie X (dawny Twitter) Maciej Świrski.
REKLAMA
- Zadaniem PAP nie jest ocena słuszności czy niesłuszności poszczególnych treści i opowiadanie się po czyjejkolwiek stronie w politycznym sporze. Naszym zadaniem jest przekazywanie - w sposób bezstronny, zgodnie z agencyjnym standardem - wiarygodnych informacji. Taki powinien być, i taki będzie PAP pod moim kierownictwem" - podkreślił Błoński.
W swoim wpisie Maciej Świrski napisał również, że PAP jest jednym z ogniw łańcucha ochrony informacyjnej Polski, także w walce z rosyjską dezinformacją. "Opanowanie PAP przez osoby obce działające nie wiadomo w jakiej intencji i pobudek w towarzystwie anonimowych ludzi jest nie tyle niepokojące, tylko wzbudzające alarm najwyższego poziomu, ponieważ w przypadku rosyjskiej agresji Polska pozostaje bez jedynego narzędzia, które może przeprowadzić odpowiednią kampanię informacyjną i podawać komunikaty odbierane przez wszystkie media" - napisał. Świrski uważa, że "w tej chwili nie wiadomo czyje komunikaty PAP nadaje i przez kogo autoryzowane".
- Wbrew ocenie pana przewodniczącego, PAP nie został "opanowany przez osoby obce, działające nie wiadomo w jakiej intencji i pobudek w towarzystwie anonimowych ludzi". Nowa rada nadzorcza i zarząd PAP zostały zgodnie z prawem wyłonione przez właściciela spółki, z zadaniem zapewnienia pełnej realizacji publicznej misji Agencji – zapewnił Błoński, podkreślając pełną apolityczność: zarówno swoją, jak i członka zarządu PAP Pawła Kostrzewy, a także rady nadzorczej, złożonej z doświadczonych prawników.
- Depesze PAP nie potrzebują niczyjej politycznej autoryzacji. Tworzą je dziennikarze, zgodnie z obowiązującymi w Agencji zasadami warsztatowymi i etycznymi - wyjaśnił nowy prezes PAP.
REKLAMA
Uchwała o przywróceniu ładu prawnego
W miniony wtorek Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Resort kultury poinformował w środowym komunikacie, że szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz, powołując się na Kodeks spółek handlowych, odwołał 19 grudnia br. dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz ich rady nadzorcze.
Minister powołał nowe rady nadzorcze spółek, które z kolei wyłoniły nowe zarządy tych firm. Prezesem PAP minister kultury i dziedzictwa narodowego mianował Marka Błońskiego, dziennikarza Agencji z ponad 25-letnim stażem pracy. Wcześniej minister kultury odwołał dotychczasowego prezesa PAP Wojciecha Surmacza, który jednak kwestionuje decyzję ministra i nadal zajmuje swój dawny gabinet. Nowy zarząd pracował w innych pomieszczeniach firmy, a obecnie – jak cała Agencja – pracuje zdalnie.
- Prezydent zapowiada weto ustawy okołobudżetowej i odpowiada na wpis premiera
- Prokuratura wszczęła postępowanie ws. wydarzeń w PAP i TVP. Chodzi m.in. o przekroczenie uprawnień
PAP/mn
REKLAMA
REKLAMA