Obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlono okoliczną iluminację
Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została wyświetlona okolicznościowa iluminacja upamiętniająca zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Dziś po raz trzeci obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - święto ustanowione dla uczczenia wydarzeń z lat 1918-1919.
2023-12-27, 21:46
Główne uroczystości odbywają się w Poznaniu. Syreny oznajmiły moment symbolicznego początku wybuchu Powstania Wielkopolskiego. 105 lat temu o 16.40 Wielkopolanie chwycili za broń. Na początku uczestnicy dzisiejszej uroczystości przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich zaśpiewali hymn. Kibice odpalili race.
Gospodarz uroczystości, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak przypomniał, że sukces powstańców był możliwy m.in. dzięki elementowi zaskoczenia. W stolicy Wielkopolski walki trwały kilka dni.
- Wyzwolono Poznań i walki rozpoczęły się w całym regionie, przynosząc wiele sukcesów. Wyzwanie okazało się utrzymanie zdobytych terytoriów wobec ogromnego potencjału przeciwnika. Przybyły z Warszawy gen. Józef Dowbor-Muśnicki, który przejął dowództwo od majora Stanisława Taczaka postawił sobie za cel zbudowanie Armii Wielkopolskiej, zdolnej do konfrontacji z Niemcami - mówił.
- Wielkopolanie dokonali nietuzinkowego czynu - podkreślił marszałek. Armia powstańcza liczyła 300 tys. ludzi. Na każdego żołnierza pracowały cztery osoby, co było dowodem ofiarności i patriotyzmu. Zdaniem marszałka, "gen wolności i obywatelskości jest w Wielkopolanach ciągle obecny".
REKLAMA
Posłuchaj
Prezydent Duda: rocznicę obchodzimy z dumą
Podczas uroczystości odczytano list prezydenta, w którym Andrzej Duda napisał, że rocznicę obchodzimy z dumą.
W uroczystości uczestniczyli m.in. wojewoda wielkopolski Michał Zieliński i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.
REKLAMA
Armia liczyła w szczytowym momencie ponad 100 tys. żołnierzy
Powstanie Wielkopolskie trwało od 26 grudnia 1918 roku do 16 lutego 1919 roku. W szczytowym momencie armia powstańcza liczyła 100 tys. żołnierzy i ochotników. W trakcie walk poległo ponad 2200 Polaków a około 6 tys. zostało rannych.
Powstanie Wielkopolskie umożliwiło przyłączenie większości ziem pruskiej Prowincji Poznańskiej do odrodzonej Rzeczpospolitej.
- "Walka o tożsamość". Prof. Marek Kornat o genezie Powstania Wielkopolskiego
- Powstanie Wielkopolskie na prowincji
IAR/łl
REKLAMA
REKLAMA