Licytacje, koncerty, imprezy sportowe. 32. Finał WOŚP pomoże cierpiącym na choroby płuc

2024-01-03, 11:47

Licytacje, koncerty, imprezy sportowe. 32. Finał WOŚP pomoże cierpiącym na choroby płuc
Do puszek i na konta trafią pieniądze na zakup sprzętu dla oddziałów pulmonologicznych . Foto: PAP/Marian Zubrzycki

Tegoroczny Finał WOŚP po raz kolejny połączy pomoc niesioną chorym z rozrywką. Zbiórki i licytacje będą prowadzone w całym kraju, a także poza granicami Polski. Zaplanowano koncerty, imprezy sportowe oraz akcje profilaktyczne. W 32. Finale Orkiestra zagra dla dzieci i dorosłych. Do puszek i na konta trafią pieniądze na zakup sprzętu dla oddziałów pulmonologicznych.

"Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!" - to hasło Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na 2024 rok. Finał odbędzie się w niedzielę 28 stycznia.

Jak podkreśliła w rozmowie z Polskim Radiem rzecznik Fundacji Aleksandra Rutkowska, na rozszerzony charakter pomocy wpłynęła pandemia COVID-19. - Mierzyliśmy się z nią wszyscy, bez względu na wiek. Przez wiele lat WOŚP skupiała się na oddziałach dla najmłodszych. Teraz chcemy wspierać również dorosłych pacjentów. Mam nadzieję, że tym Finałem pomożemy absolutnie wszystkim grupom wiekowym i wszystkim placówkom, które tego wsparcia potrzebują - powiedziała.

Potrzebne ultrasonografy i rezonanse magnetyczne

- Potrzebujemy bardzo nowoczesnego sprzętu, który pozwoli diagnozować i rehabilitować pacjentów w różnym wieku. Z pieniędzy uzyskanych ze zbiórek planujemy kupować na przykład ultrasonografy i rezonanse magnetyczne - dodała rzecznik.

Fundacja zamierza kupić sprzęt medyczny dla 64 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Będą to urządzenia służące do:

  • diagnostyki obrazowej, m.in. rezonanse magnetyczne i aparaty ultrasonograficzne
  • diagnostyki czynnościowej, m.in. polisomnografy i przenośne spirometry
  • diagnostyki endoskopowej, m.in. systemy do badań bronchoskopowych w nawigacji wewnątrzoskrzelowej i bronchoskopy
  • rehabilitacji - sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc
  • torakochirurgii, m.in. systemy elektrokoagulacji i kriosondy

Jak co roku, w akcji pomocowej wezmą udział tysiące wolontariuszy. - Do piątku zarejestrowaliśmy ponad 90 tysięcy takich osób - na 120 tysięcy miejsc, które mamy dostępne w ramach całej akcji. Zatem trzy czwarte miejsc jest już zajętych. Jeżeli ktoś chciałby być wolontariuszem, to proszę nie czekać, ale jak najszybciej poszukać najbliższego sztabu i się zgłosić - powiedziała Aleksandra Rutkowska.

Licytacje, koncerty, imprezy sportowe

Zbiórkom i licytacjom będą towarzyszyły koncerty, imprezy sportowe oraz akcje profilaktyczne. WOŚP to także ogromny wysiłek sztabów i wolontariuszy w lokalnych społecznościach, gdzie często w organizację wydarzeń włączają się na przykład szkoły, jednostki straży pożarnej czy policji.

Finałowy koncert w Warszawie po raz pierwszy odbędzie się na błoniach Stadionu Narodowego. Występy artystów będzie można oglądać zarówno na scenie, jak i w studiu telewizyjnym. Swoją twórczość zaprezentują formacje: BOKKA, Golden Life, Lordofon, Booze & Glory, Wojtek Szumański, LemON, Enej, Pull The Wire, Proletaryat oraz Poparzeni Kawą Trzy.

Czytaj także:

Rejestracja sztabów 32. Finału zakończyła się pod koniec listopada. W tym roku będzie to aż 1685 grup (32 więcej niż rok temu), które będą działać na terenie całego kraju, ale także poza granicami Polski - w 100 lokalizacjach na całym świecie. Finał będzie zorganizowany m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemczech, Indonezji, Kanadzie, Singapurze, Hiszpanii, Japonii, Holandii, Francji, Tajlandii, Australii i na Cyprze.

Po raz 18. Finałowi WOŚP będzie towarzyszył bieg "Policz się z cukrzycą".  Jak możemy przeczytać na stronie Fundacji, zapisy na wydarzenie - zarówno na jego stacjonarną formę, czyli bieg ulicami Warszawy, jak i tzw. bieg wirtualny, w którym 5-kilometrowy dystans pokonywać można w dowolnym miejscu i czasie - tradycyjnie wystartowały w Światowym Dniu Cukrzycy.

Robert Bartosewicz

Polecane

Wróć do strony głównej