Przełomowy krok dla Polski. Ministrowie Bodnar i Szłapka potwierdzają przystąpienie do Prokuratury Europejskiej
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował, że podpisał pisma o przystąpieniu Polski do Prokuratury Europejskiej. Szef resortu dodał, że dokumenty te zostaną skierowane do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen oraz do premiera Belgii Alexandra De Croo.
2024-01-05, 15:39
Adam Bodnar zaznaczył podczas konferencji prasowej, że przystąpienie naszego kraju do Prokuratury Europejskiej wynika z "mechanizmu wzmocnionej współpracy", w którym nie są wymagane żadne zmiany legislacyjne.
- Ten mechanizm oznacza, że jeżeli jest deklaracja ze strony rządu, iż chcemy w tym instrumencie uczestniczyć, to należy po prostu przeprowadzić odpowiednią procedurę. Właśnie doprowadziliśmy ją do końca. Teraz proceduralnie wygląda to tak, że Komisja Europejska ma cztery miesiące, aby uznać notyfikację, ewentualnie zgłosić zastrzeżenia. Jesteśmy w stałym kontakcie z Komisją Europejską i myślę, że zastrzeżeń nie będzie - tłumaczył szef resortu sprawiedliwości.
- Przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej to przełomowy krok dla polskiego wymiaru sprawiedliwości; miejmy nadzieję, że za jakiś czas będziemy widzieli, jakie są bardzo konkretne konsekwencje funkcjonowania Prokuratury Europejskiej - podkreślił Bodnar.
Minister Szłapka: kwestie praworządności są priorytetem
Z kolei minister ds. UE Adam Szłapka zaznaczył, że jest to ważny akt ze strony Polski, gdyż pokazuje symbolicznie, jak ważna jest dla naszego kraju i dla polskiego rządu kwestia praworządności.
REKLAMA
- I to nie jest tak, że ona jest ważna dlatego, że ktoś nas do tego zmusza czy są jakieś wymogi szczególnie nam stawiane, ale dlatego, że my uważamy, iż praworządność jest po prostu dla nas - jako polskiego rządu; dla Polski - ważna i ważne jest bezpieczeństwo prawne naszych obywateli - oświadczył.
Minister zwrócił uwagę, że każdy z nas jest równy wobec prawa i każdy może liczyć na niezależny wymiar sprawiedliwości. - Przystąpienie do Prokuratury Europejskiej jest krokiem w tym kierunku, który pokazuje, jak bardzo jest to dla nas ważne - mówił Szłapka.
- Jest to także sygnał, że my chcemy, aby kwestie praworządności były priorytetem. To, co się działo w ciągu ostatnich ośmiu lat, jeśli chodzi o kwestie praworządnościowe - to, że wobec Polski rozpoczęła się procedura z art. 7, że były widoczne naruszania art. 2 - bardzo mocno osłabiało naszą pozycję wewnątrz UE i niosło ze sobą wymierne koszty. W związku z tym chcemy tym aktem jednoznacznie pokazać, jak ważna jest dla nas praworządność i że będziemy się na tym mocno skupiać; także po to, aby nasza pozycja w UE była mocniejsza, a przede wszystkim po to, aby nasi obywatele mieli poczucie, że są bezpieczni, że Polska jest praworządnym krajem - podkreślił minister ds. UE.
Szłapka zaznaczył, że przystąpienie do Prokuratury Europejskiej stwarza mechanizmy niezależnej kontroli nad kwestiami finansowymi związanymi z wykorzystywaniem środków europejskich.
REKLAMA
Prokuratura Europejska działa od 2021 r.
W grudniu ubiegłego roku minister sprawiedliwości złożył wniosek do premiera o przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej.
"Pozwoli to skuteczniej ścigać przestępstwa przeciwko interesom finansowym Unii Europejskiej i państw członkowskich, w tym Polski" - informował wówczas resort sprawiedliwości.
Prokuratura Europejska działa od czerwca 2021 roku. Ściga m.in. oszustwa podatkowe, pranie pieniędzy i korupcję. Obecnie należą do niej 22 z 27 państw członkowskich UE.
Posłuchaj
IAR, PAP/łl
REKLAMA