Problemy z Boeingami 737 Max 9. ULC: żadna polska linia lotnicza nie posiada w swojej flocie tych maszyn
"Żadna polska linia lotnicza nie posiada w swojej flocie maszyn B737-9 MAX" - zapewnia Urząd Lotnictwa Cywilnego. Karina Lisowska, rzecznik Urzędu, napisała na portalu X, że polscy przewoźnicy użytkują Boeingi 737-8 MAX i nie ma potrzeby uziemiania tego typu maszyn.
2024-01-07, 14:23
"Pasażerowie, co zrozumiałe, nie muszą rozróżniać modeli samolotów, jednak nie ma powodu do obaw. B737-8 są bezpieczne. Szczególny początek roku dla lotnictwa cywilnego. Warto może przy tej okazji zwrócić uwagę na znaczenie i sens obowiązujących procedur w samolocie: zawsze słuchamy safety demo+bezdyskusyjnie wykonujemy polecenia załogi i zapinamy pasy bezpieczeństwa"- napisała Karina Lisowska.
Urząd Lotnictwa Cywilnego w osobnym komunikacie wymienia, że "PLL LOT, Enter Air oraz Buzz użytkują maszyny Boeing 737-8 MAX, które nie zostały objęte wyłączeniem z eksploatacji". Polscy przewoźnicy lotniczy nie posiadają w swoich flotach samolotu Boeing 737-9 MAX.
Wczoraj Amerykański Federalny Urząd Lotnictwa zdecydował o uziemieniu odrzutowców Boeing 737 MAX 9 po tym, jak zewnętrzna część kadłuba jednej z takich maszyn odpadła podczas lotu linii lotniczych Alaska Airlines. Samolot musiał awaryjnie lądować w amerykańskim stanie Oregon. Przyczyny awarii nie są znane.
REKLAMA
Wcześniejsze usterki i wypadki
Samoloty Boeing 737 MAX zostały uziemione po raz pierwszy przez EASA (Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego) 12 marca 2019 roku, po dwóch wypadkach tych maszyn - w Indonezji w październiku 2018 roku i w Etiopii w marcu 2019 roku, w których łącznie zginęło 346 osób.
Stwierdzono, że przyczyną tych tragicznych wydarzeń było oprogramowanie MCAS (Maneuvering Characteristics Augmentation System), a konkretnie czujnik, który źle działał i kierował nos samolotu w dół, ostatecznie uniemożliwiając kontrolę nad nim.
Posłuchaj
Boeingi 737 MAX były uziemione od marca 2019 roku do marca 2021.
Boeing 737 MAX to dwusilnikowy, wąskokadłubowy samolot odrzutowy, Jest jedną z najpopularniejszych maszyn, produkowaną w różnych wersjach od 1967 roku. Wykorzystuje najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne - w silnikach, skrzydłach i kabinie.
REKLAMA
IAR/mn
REKLAMA