NIK prześwietliła wydatki spółek Skarbu Państwa. Złożono zawiadomienia do prokuratury

2024-01-16, 17:06

NIK prześwietliła wydatki spółek Skarbu Państwa. Złożono zawiadomienia do prokuratury
NIK przejrzała wydatki spółek z udziałem Skarbu Państwa i ich fundacji.Foto: PAP/Tomasz Gzell

Najwyższa Izba Kontroli złożyła 10 zawiadomień do prokuratury w sprawie udaremnienia kontroli wydatków poniesionych przez sześć spółek z udziałem Skarbu Państwa i cztery fundacje. Chodzi o zasady przekazywania darowizn, wydatków na sponsoring, zakup usług medialnych, prawnych i doradczych.

Pełniący obowiązki rzecznika prasowego NIK Marcin Marjański wyjaśnił, że zawiadomienia dotyczą między innymi Grupy Orlen i PZU oraz spółek zależnych od tych podmiotów.

"Bezprawne i niezgodne z konstytucją działanie"

- Niedopuszczenie kontrolerów na kontrole było działaniem bezprawnym i niezgodnym z konstytucją, ustawą o NIK, która gwarantuje izbie możliwość kontrolowania wszystkich firm, instytucji czy organizacji, które wykorzystują środki i majątek państwa. Potwierdziły to również, niektóre sądy, które wydały wyroki w związku z zażaleniem NIK na umorzenie postępowań przez prokuratury - mówił Marcin Marjański.

Posłuchaj

Marcin Marjański: niedopuszczenie kontrolerów na kontrole było działaniem bezprawnym i niezgodnym z konstytucją (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Zawiadomienia są efektem kontroli, jakie w 2022 roku zaplanowali kontrolerzy NIK w 32 podmiotach - spółkach z udziałem Skarbu Państwa i powołanych przez nie fundacjach. Ostatecznie udało się je przeprowadzić w 22.

Wicedyrektor Departamentu Gospodarki, Skarbu Państwa i Prywatyzacji NIK Edyta Kosiarz powiedziała, że główny wniosek z przeprowadzonych kontroli to brak właściwej kontroli nad fundacjami powołanymi przez spółki.

Uszczelnienie przepływów finansowych

- To, co dla nas jako audytorów, jest bardzo ważne, to uszczelnienie przepływów finansowych i jakby taka rozliczalność, dlatego też sprawdzaliśmy, czy są to wydatki planowane, rozliczane, czy mają jakieś wskaźniki, jakie efekty mają przynieść - tych danych praktycznie w żadnej fundacji nie było. Tylko jedna miała to mniej więcej opomiarowane - wskazała Edyta Kosiarz.

Posłuchaj

Edyta Kosiarz o uszczelnieniu przepływów finansowych (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

NIK ustaliła, że w żadnej z fundacji nie było procedur zakupowych, co spowodowało w ocenie kontrolerów dużą dowolność w zakupie towarów i usług z pominięciem zasady konkurencyjności. W raporcie pokontrolnym zwrócono także uwagę na bardzo ogólne statuty działalności fundacji.

Czytaj także:

NIK w toku kontroli przyjrzała się również wsparciu finansowemu jakiego KGHM Polska Miedź udzieliła pięciu gminom w województwie dolnośląskim. Spółka w zamian za przekazanie darowizn i sfinansowanie prac nad zmianą planów zagospodarowania przestrzennego w tych gminach przeforsowała korzystne dla siebie zapisy, niezbędne do przeprowadzenia przez KGHM swoich inwestycji.

W ocenie NIK działania spółki były bezprawne i mogły naruszyć interes publiczny, dlatego kontrolerzy o swoich ustaleniach zawiadomili Centralne Biuro Antykorupcyjne.

IAR/jb

Polecane

Wróć do strony głównej