Śląski językiem regionalnym. Posłowie KO złożyli w Sejmie projekt ustawy

2024-01-25, 17:16

Śląski językiem regionalnym. Posłowie KO złożyli w Sejmie projekt ustawy
KO złożyła projekt ustawy o języku śląskim. Foto: shutterstock/Dziurek

Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej złożyli w Sejmie projekt ustawy o nadaniu śląskiemu statusu języka regionalnego. Na konferencji prasowej posłanka Monika Rosa powiedziała, że w ostatnim spisie powszechnym niemal 600 tysięcy osób zadeklarowało narodowość śląską, a prawie 470 tysięcy mówi w języku śląskim. Dodała, że Ślązacy i Ślązaczki to jedna z największych nieuznawanych mniejszości w Polsce.

- Dlatego tak bardzo zależy nam na tym, aby język śląski w końcu został uznany za język regionalny, obok języka kaszubskiego - powiedziała. Podkreśliła, że Ślązacy są przywiązani do swojej kultury, dziedzictwa, tożsamości i języka i chcą, by także ich dzieci się go uczyły.

Dzięki nadaniu śląskiemu statusu języka regionalnego będzie możliwe między innymi publiczne wsparcie edukacji regionalnej oraz działalności kulturalnej i artystycznej związanej z tym językiem.

Obietnica wyborcza

Uznanie języka śląskiego jako języka regionalnego zostało wpisane do programu Koalicji Obywatelskiej "100 konkretów na 100 dni” W grudniu ubiegłego roku premier Donald Tusk zapowiedział, że w budżecie na 2024 rok znajdą się środki m.in na przygotowanie podręczników i programów nauczania godki. To około 2 milionów złotych.

Posłuchaj

KO złożyła projekt ustawy o języku śląskim (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Lider Platformy Obywatelskiej, premier Donald Tusk w czasie kampanii przed wyborami parlamentarnymi w Radzionkowie w woj. śląskim na wspólnej konferencji z burmistrzem tego miasta zadeklarował, że będzie prowadził działania w celu uznania języka śląskiego za język regionalny.

Inicjatywy związane z prawnym usankcjonowaniem języka śląskiego nie znalazły dotąd poparcia w parlamencie. Ustawa obecnie wskazuje jako język regionalny kaszubski. Dopisanie do niego śląskiego umożliwiłoby publiczne wsparcie edukacji regionalnej czy działalności kulturalnej i artystycznej związanej z tym językiem. O taką regulację od wielu lat zabiegają środowiska odwołujące się do śląskiej tradycji.

iar/as

Polecane

Wróć do strony głównej