Prezydent powołał członków Rady Dialogu Społecznego. W jej skład wchodzi 15 osób

Na wtorkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda powołał w skład Rady Dialogu Społecznego ministrów odpowiadających za sprawy społeczne i związane z pracą i gospodarką. W jej skład wchodzą przedstawiciele rządu, a także organizacji związkowych i organizacji pracodawców. Powołuje ich i odwołuje prezydent.

2024-01-30, 09:30

Prezydent powołał członków Rady Dialogu Społecznego. W jej skład wchodzi 15 osób
Prezydent Andrzej Duda powołał przedstawicieli rządu w skład Rady Dialogu Społecznego. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda powołał przedstawicieli rządu w skład Rady Dialogu Społecznego. To łącznie 15 osób.

W skład RDS ze strony społecznej wchodzą przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców, stronę rządową reprezentują wskazani członkowie rządu, przedstawiciele ministra pracy i ministra finansów. Funkcję przewodniczącego Rady pełnią rotacyjnie przez rok przedstawiciele każdej ze stron - związkowców, pracodawców i rządu.

- Rada Dialogu Społecznego jest bardzo ważna. Po upadku Komisji Trójstronnej, po tamtym głębokim rozejściu dróg dialogu społecznego w Polsce udało się w 2015 r., dzięki inicjatywie +Solidarności+ z jednej strony, ale z drugiej strony dzięki przychylności ówczesnego rządu, doprowadzić do powstania i uchwalenia ustawy o Radzie Dialogu Społecznego - nowej, zinstytucjonalizowanej formy dialogu, w którym uczestniczą wszystkie strony - podkreślił prezydent.

Zaznaczył, że zawsze w takim dialogu są momenty lepsze i gorsze, ale ważne, że on trwał. - Uważam, że to wielki dorobek tamtego dzieła, tamtej ustawy, jak i całego dotychczasowego okresu - stwierdził prezydent.

REKLAMA


Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda: wraz z nowymi nominacjami RDS zyskuje nowy impuls do działania (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

Impuls do pracy

Przypomniał, że nad ustawą o powołaniu RDS pracowała ówcześnie rządząca koalicja PO-PSL. - Stanowiła wtedy większość sejmową.(...) Dzisiaj znów rząd składa się w ogromnej części z przedstawicieli tych ugrupowań - choć oczywiście to dziś szersza koalicja. Przejmujecie państwo nie tylko znów miejsca w Radzie Dialogu Społecznego, ale - co ważne - od października to właśnie strona rządowa stoi na czele Rady i prowadzi jej prace przez okres roku do kolejnego października - powiedział Duda, życząc nowym członkom Rady powodzenia w jej pracach.

- Cieszę się, że Rada zyskuje (...) nowy impuls do pracy. Cieszę się, że będziecie mogli państwo zasiąść do tego, by dyskutować o najważniejszych dla Polski sprawach, o sprawach najważniejszych dla naszego społeczeństwa i naszej gospodarki, dla dalszego rozwoju Polski (...). Gratuluję wszystkim państwu tych nominacji, dziękuję za obecność i życzę owocnej pracy - zwrócił się do ministrów prezydent.

Rada Dialogu Społecznego to instytucja trójstronnego dialogu i współpracy między stroną pracowników, stroną pracodawców oraz stroną rządową, funkcjonująca na poziomie centralnym. Rada została powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę w 22 października 2015 roku.

REKLAMA

PAP,IAR,pkur

kor-wm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej