Hołownia: sens CPK jest przedmiotem audytu, zostanie podjęta pragmatyczna decyzja

2024-02-08, 14:51

Hołownia: sens CPK jest przedmiotem audytu, zostanie podjęta pragmatyczna decyzja
Szymon Hołownia zapewnił, że stanowisko Polski 2050 wobec CPK jest "pragmatyczne i racjonalne". Foto: PAP/Tomasz Gzell/ X/CPK_PL

- Nie ma żadnej decyzji, że budowa CPK zostanie wyrzucona do kosza - powiedział w czwartek marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Jak dodał, jeżeli projekt ma służyć Polsce przez pokolenia, to "miesiąc czy dwa namysłu i dyskusji nie są niczym złym".

Szymon Hołownia pytany w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie o stanowisko Trzeciej Drogi ws. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, odparł, że jest ono "pragmatyczne, racjonalne".

- Wiemy, że przede wszystkim ludzie powinni dziś móc dojechać koleją do swojego miejsca pracy, do lekarza, do domu. Być może potrzebujemy tego wielkiego hubu, i być możemy potrzebujemy prowadzących do niego kolei wysokich prędkości. Natomiast to jest w tej chwili przedmiotem audytu, sprawdzenia, zobaczenia, czy w ogóle ten pomysł ma sens i się broni - powiedział marszałek.

Dodał, że jeżeli audyt wykaże, że budowa CPK ma sens, to należy sprawdzić, "jak sprawić, by nie był realizowany w taki sposób, który w tak bezczelny sposób niszczy ludziom życia, dobytki, perspektywę - jak było to robione do tej pory". - Samą ideą zajmuje się w tej chwili nasz rząd - zaznaczył.

Dla kogo CPK?

- Myślę, że możecie być spokojni, że zostanie tu podjęta pragmatyczna decyzja. Jeżeli Polska potrzebuje CPK, to CPK będzie, natomiast jeżeli okaże się, że CPK potrzebowało PiS, a nie Polska, to nie ma sensu tego projektu kontynuować - dodał marszałek Sejmu.

- Minister (pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, Maciej) Lasek dopiero otworzył szafy i patrzy, co z nich wypada (...) Chcę jasno powiedzieć, że nie ma żadnej decyzji, że inwestycja zostaje wyrzucona do kosza i realizowana nie będzie - oświadczył.

- Natomiast, jeżeli mają być nadal wydawane potężne pieniądze z naszej kieszeni na coś, co może zacznie działać przed latami trzydziestymi w tak turbulentnym świecie, to dla mnie nawet jeszcze jeden albo dwa miesiące namysłu i dyskusji nie są niczym złym. Jeżeli ten projekt ma wypaść i służyć nam przez pokolenia, to czasami trzeba miesiąc dłużej nad nim popracować - powiedział Hołownia.


Posłuchaj

Sejm wysłuchał w czwartek informacji rządu na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego. Odbyło się to na wniosek klubu Prawa i Sprawiedliwości - relacja Michała Fabisiaka (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

 

Nowe lotnisko w centrum Polski

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy.

W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł przy porcie lotniczym i połączenia na terenie kraju, które mają umożliwić przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa. 

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek gościem Polskiego Radia: 

PAP, IAR/ mbl


Polecane

Wróć do strony głównej