Premier Tusk leci do Paryża i Berlina. Wiemy, o czym będzie rozmawiał z Macronem i Scholzem

Premier Donald Tusk rozpoczyna dziś kolejną oficjalną podróż zagraniczną, tym razem do Paryża i Berlina. Przed południem będzie rozmawiał z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem, po południu - z niemieckim kanclerzem Olafem Scholzem.

2024-02-12, 05:38

Premier Tusk leci do Paryża i Berlina. Wiemy, o czym będzie rozmawiał z Macronem i Scholzem
Donald Tusk rozpoczyna wizytę we Francji i w Niemczech. Foto: PAP/Leszek Szymański

Wśród planowanych tematów rozmów są: współpraca obronna oraz dalsze wspieranie Ukrainy, a także ożywienie Trójkąta Weimarskiego, czyli formatu współpracy Polski, Niemiec i Francji.

Premier Tusk powiedział w niedzielę, że Europa powinna tworzyć wspólną politykę obronną. - Musimy obudzić polityków i społeczeństwa Europy na rzecz wspólnej, intensywnej polityki obrony, rozumianej jako wspólne inwestycje - mówił szef rządu. - Pieniądze europejskie muszą pójść także na obronę - podkreślił.


Posłuchaj

Premier Donald Tusk o potrzebie wspólnej polityki obronnej w Europie (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

 

Szef polskiego rządu dodał, że Unia Europejska "nie może być gigantem gospodarczym i cywilizacyjnym i karłem, jeśli chodzi o kwestie obronności, bo świat się zmienił".

REKLAMA

Podczas wizyt w Berlinie i Paryżu premier Donald Tusk ma również rozmawiać o polityce rolnej i trwających protestach rolników.

Spotkanie szefów MSZ

Równolegle do rozmów premiera Tuska odbędzie się w Paryżu spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji. Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski odwiedził już Berlin w styczniu, gdzie rozmawiał ze swoją odpowiedniczką Annaleną Baerbock.

Dyplomaci dyskutowali między innymi o bezpieczeństwie w regionie, polityce europejskiej i polsko-niemieckiej historii. Radosław Sikorski powiedział, że był to krok w kierunku odbudowy wzajemnych stosunków. - Zależy nam na konstruktywnej współpracy, jako członkom tej samej europejskiej rodziny i sojusznikom w Sojuszu Północnoatlantyckim - mówił minister.


Posłuchaj

Radosław Sikorski o współpracy Polski z Francją i Niemcami (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

- Będziemy poszukiwać pól, na których możemy coś zrobić wspólnie (…). Nie oznacza to, że we wszystkim będziemy się zgadzali, między sąsiadami zawsze są jakieś różnice interesów. Mamy obszary, w których poszukiwanie wspólnego mianownika wymaga większego wysiłku - powiedział minister Sikorski.

Znaczenie Warszawy dla Berlina

Berlin dziś potrzebuje Warszawy i wie o tym, że Warszawy potrzebuje - skomentował w Polskim Radiu 24 profesor Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów nad Niemcami Polskiej Akademii Nauk spotkanie polityków Trójkąta Weimarskiego.

Jego zdaniem kluczowe dla Polski będzie jednak też rozwinięcie współpracy z Francją. - Nawet jak Trójkąt Weimarski zaczynał działać, to mówiło się, że to jest taki dziwny trójkąt, który składa się z dwóch par: niemiecko-polskiej i niemiecko-francuskiej. Teraz sytuacja się o tyle zmieniła, że niepewność sytuacji międzynarodowej wymusza pewne bardziej zdecydowane działania - powiedział ekspert.


Posłuchaj

Profesor Piotr Madajczyk o Trójkącie Weimarskim (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Paryż i Berlin to jedne z pierwszych stolic, jakie szef polskiego rządu odwiedzi po objęciu urzędu. W ostatnich tygodniach wziął udział w posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli, a styczniu pojechał do Kijowa, gdzie spotkał się między innymi z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Wiceszef MSZ Andrzej Szejna gościem Polskiego Radia: 

IAR/ mbl

wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej