KPO dla Polski. Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie 137 mld euro

2024-02-23, 11:32

KPO dla Polski. Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie 137 mld euro
137 mld euro z KPO ma być odblokowanych dla Polski. Foto: PAP/Leszek Szymański

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich, które są obecnie dla Polski zablokowane. Chodzi o 137 miliardów euro z funduszu Next Generation oraz funduszy spójności.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

KPO dla Polski. Tusk: bardzo ważny dzień"

Tusk podkreślił, że "to jest naprawdę bardzo ważny dzień".

- Polki i Polacy (...) są prawdziwymi bohaterami tej historii, która dzisiaj znalazła swój finał - powiedział.

Szef polskiego rządu podziękował von der Leyen i De Croo za zaangażowanie w kwestię odblokowania środków.

Szybkie płatności w ramach KPO

- Tak. Mamy to. Na polskie to jest 600 mld zł. To jest naprawdę góra pieniędzy, którą dobrze wykorzystamy, którą wykorzystamy też, żeby rozładować to wszystko, co budzi dzisiaj napięcie i niepokoje. Nieprzypadkowo pani przewodnicząca (KE) wspomniała o pierwszych szybkich płatnościach. Wśród nich będzie 1,5 mld euro, jeśli dobrze zrozumiałem. To też na nasze ponad 6 mld zł, które bezpośrednio trafią do małych, średnich producentów żywności - zapewnił premier.

Środki z KPO. Poczucie bezpieczeństwa dla rolników

Dodał, że "to będzie pierwszy zastrzyk, który może przynieść trochę poczucia bezpieczeństwa i perspektywę także dla naszych rolników".

- Mam głębokie poczucie jako Polak, że przywracamy dziejową sprawiedliwość wobec kraju, narodu, który dla praworządności, dla demokracji zrobił więcej niż ktokolwiek inny na świecie w ostatnich kilkudziesięciu latach - podsumował premier.


Posłuchaj

Donald Tusk: to jest naprawdę góra pieniędzy, którą dobrze wykorzystamy (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

 



Posłuchaj

Ursula von der Leyen: na podstawie reform, które rozpoczęliście, i liczby natychmiastowych kroków, które poczyniliście w kierunku niezależności sądownictwa, mam dobre wiadomości (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

 

KPO dla Polski. Rozmowy premiera z szefową KE

Szefowa KE, kandydatka Europejskiej Partii Ludowej na drugą kadencję, ma w najbliższych miesiącach przekonywać unijne rządy do swojej kandydatury. W Polsce już poparcie uzyskała, więc rozmowy dotyczą spraw ważnych dla Warszawy.

Wiadomo, że Bruksela zaakceptuje pierwszy polski wniosek z KPO na wypłatę na ponad 6,3 miliarda euro. Procedury muszą być jednak sfinalizowane i najpierw decyzję muszą podjąć unijni komisarze, co nastąpi w przyszłym tygodniu. Ponieważ jest sesja Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, to posiedzenie Komisji odbędzie się we wtorek. Później jeszcze decyzję Komisji powinny zatwierdzić unijne kraje. To oznacza, że pieniądze mogą być wypłacone na przełomie marca i kwietnia - czyli termin, o którym od kilku miesięcy mówią polskie władze, zostanie dotrzymany.

Polscy i unijni dyplomaci już kilka miesięcy temu mówili, że jeżeli KPO zostanie odblokowany, a dla Polski to pula w sumie prawie 60 miliardów euro, to automatycznie odblokowane zostaną unijne fundusze spójności - a to około 76 miliardów euro.

Fundusz Odbudowy. Pakiet ustaw umożliwi przyjęcie środków?

Pieniądze do tej pory były wstrzymane, bo Komisja Europejska zarzucała Polsce brak niezależności sądownictwa. Reformy wprowadzane w wymiarze sprawiedliwości przez nowy rząd miały przekonać Komisję do odblokowania. W tym tygodniu w Brukseli był minister sprawiedliwości Adam Bodnar i przedstawiał pakiet ustaw, które mają być w przyszłości przyjęte.

Rozmowy w Warszawie mają też dotyczyć protestów rolników i Ukrainy. Tym bardziej, że do wizyty szefowej Komisji Europejskiej i premiera Belgii dochodzi w przeddzień drugiej rocznicy napaści Rosji na Ukrainę. Ursula von der Leyen i Alexander De Croo wybierają się także z wizytą do Kijowa.

Zobacz również:

ms/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej