Prokuratura Krajowa używała programu szpiegującego Hermes? Były wiceszef MSWiA komentuje

2024-03-04, 10:18

Prokuratura Krajowa używała programu szpiegującego Hermes? Były wiceszef MSWiA komentuje
Doradca prezydenta, w latach 2019-2023 wiceszef MSWiA Błażej Poboży przyznał w poniedziałek, że nie zna informacji dot. zakupu systemu szpiegowskiego Hermes przez PK. Foto: Krzysztof Świeżak/PR&Shutterstock/Grand Warszawski

Były wiceszef MSWiA Błażej Poboży poinformował w poniedziałek, że nie zna informacji o zakupie przez Prokuraturę Krajową specjalistycznego systemu szpiegowskiego Hermes, który miał być nabyty w 2021 r. Polityk tłumaczył, że pracował w pionie spraw wewnętrznych i administracji, a nie w pionie ministra koordynatora ds. służb specjalnych.

"Gazeta Wyborcza" ujawniła w poniedziałek, że Prokuratura Krajowa wiosną 2021 r. kupiła za 15 mln zł specjalistyczny system szpiegowski Hermes. Jego oprogramowanie miało być jeszcze bardziej zaawansowane niż Pegasusa. Ówczesny prokurator krajowy Bogdan Święczkowski zaprzecza, by za jego czasów zakupiono jakiekolwiek oprogramowanie szpiegowskie.

"Transakcję negocjował z producentem mec. Krzysztof Krełowski. Cena z licencją: 15 mln zł plus abonament" - podała poniedziałkowa "GW", według której mec. Krełowski to b. dyrektor inspektoratu wewnętrznego w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a w 2021 r. radca prawny PK.

Komu miał służyć system?

Według "GW" system miał służyć do nielegalnej inwigilacji polityków, urzędników państwowych, sędziów oraz prokuratorów "podejrzewanych o nielojalność wobec rządu Zjednoczonej Prawicy i ekipy Ziobry". O istnieniu Hermesa obecne kierownictwo PK miało dowiedzieć się, kiedy przyszedł rachunek za abonament, który należało opłacić za użytkowanie systemu.

Doradca prezydenta, w latach 2019-2023 wiceszef MSWiA Błażej Poboży przyznał w poniedziałek w Radiu Zet, że nie zna takich informacji, ponieważ pracował w pionie spraw wewnętrznych i administracji, a nie w pionie ministra koordynatora ds. służb specjalnych. - Ale każde dobre narzędzie, które zwiększa bezpieczeństwo państwa, dobrze, że jest w posiadaniu służb, które stoją na straży bezpieczeństwa, zwalczania przestępczości, korupcji - powiedział Poboży.

Czytaj także:

PAP/kg

Polecane

Wróć do strony głównej