Kilkaset osób zgłosiło się po pomoc. Inicjatywa "Zranieni w Kościele" o 5 latach pracy telefonu zaufania

2024-03-05, 09:57

Kilkaset osób zgłosiło się po pomoc. Inicjatywa "Zranieni w Kościele" o 5 latach pracy telefonu zaufania
Telefon zaufania jest jednym z elementów systemu pomocy. Foto: shutterstock

- Psychoterapeuci związani z Inicjatywą "Zranieni w Kościele" przeprowadzili od 2019 r. 601 rozmów, podczas których udzielali wsparcia osobom dotkniętym przemocą seksualną w Kościele katolickim - poinformowała rzeczniczka Inicjatywy Katarzyna Sroczyńska.

Inicjatywa "Zranieni w Kościele" to istniejący od marca 2019 r. telefon zaufania i środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Od pięciu lat w każdy wtorek od godziny 19.00 do 22.00 pod numerem 800-280-900 dyżurują psychoterapeuci udzielający pomocy osobom skrzywdzonym, informacji o możliwości otrzymania pomocy prawnej, psychologicznej czy duchowej, a także kierują je do odpowiednich specjalistów.

601 rozmów przez 5 lat

Dodatkowo w ramach wsparcia przedstawiciele inicjatywy towarzyszą osobom pokrzywdzonym m.in. przy zgłaszaniu spraw i składaniu zeznań przed władzami kościelnymi. Dla osób, które doświadczyły przemocy ze strony ludzi Kościoła, w ramach inicjatywy działa prowadzona przez psychoterapeutki, bezpłatna grupa wsparcia, której spotkania odbywają się raz w miesiącu.

Jak mówi Katarzyna Sroczyńska, w ciągu pięciu lat działalności, do końca lutego 2024 r. podczas 268 dyżurów psychoterapeuci związani z inicjatywą odebrali 601 telefonów. W sumie telefon wtorkowy działał w ciągu pięciu lat przez 804 godziny, a pracowało przy nim 13 psychoterapeutek i dwóch psychoterapeutów.

Rekomendacje dla władz Kościelnych i państwowych

W marcu 2020 r. Inicjatywa "Zranieni w Kościele" przedstawiła rekomendacje dla władz kościelnych i państwowych, dotyczące troski o osoby dotknięte przemocą seksualną i rozesłała je do wszystkich biskupów oraz do diecezjalnych i zakonnych delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Czytaj także:

W maju 2020 r. do proboszczów wszystkich parafii rzymskokatolickich i greckokatolickich w Polsce wysłane zostały plakaty inicjatywy wraz z listem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka oraz informacjami o możliwości kontaktu z telefonem wsparcia.

Telefon zaufania "Zranieni w Kościele" powstał w marcu 2019 r. z inicjatywy świeckich katolików z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Laboratorium "Więzi" i Fundacji Pomocy Psychologicznej "Pracownia Dialogu". Przez pierwsze dwa lata działalności inicjatywa utrzymywała się z dobrowolnych wpłat darczyńców. Od 2022 r. dyżury psychoterapeutyczne i asystenckie finansuje Fundacja Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski.

Czytaj także: 

Kryzysy w Kościele. Doradca Watykanu ds. komunikacji: trzeba postawić ofiary na pierwszym miejscu

pg,pap

Polecane

Wróć do strony głównej