Uchwała dot. sytuacji rolników. PiS chce szybkich prac nad projektem

2024-03-06, 12:01

Uchwała dot. sytuacji rolników. PiS chce szybkich prac nad projektem
Demonstracja rolników w Warszawie. Foto: PAP/Paweł Supernak

Anna Gembicka (PiS) apelowała na początku posiedzenia Sejmu, aby Izba natychmiast zajęła się projektem uchwały dotyczącej sytuacji rolników. - To jest uchwała przygotowana przez samych rolników, którzy mówią nam "sprawdzam" - argumentowała. Marszałek Sejmu poinformował, że projekt uchwały został skierowany do komisji.

Na początku posiedzenia posłanka PiS Anna Gembicka złożyła wniosek formalny o odroczenie prac Sejmu i uzupełnienie porządku obrad o uchwałę "w sprawie trudnej sytuacji w rolnictwie i spełnienia postulatów strajkujących rolników". Chciała, aby Sejm "natychmiast" zajął się tym projektem uchwały, bo rolnicy w środę są w Warszawie.

"Uchwała przygotowana przez rolników"

- To jest uchwała wniesiona przez klub PiS, ale przygotowana przez samych rolników, którzy dzisiaj nam, wszystkim posłom mówią "sprawdzam". Rolnicy prosili, czekali, żeby tę uchwałę wniósł ktoś z Ministerstwa Rolnictwa - podkreśliła Gembicka.

Jak zauważyła, wiceministrowie rolnictwa Michał Kołodziejczak i Stefan Krajewski nie odważyli się na wniesienie tego projektu uchwały. - Znaleźliście miejsce w porządku obrad na "uchwałę Tuska", a nie znaleźliście miejsca na uchwałę rolników, wstyd - powiedziała posłanka PiS do większości rządzącej. Zarzuciła jej, że chce się zwracać z "błagalnym apelem do Niemców i Francuzów".

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że projekt uchwały złożony przez PiS ma już nadany numer druku i został skierowany do komisji rolnictwa. Hołownia zadeklarował, że "jeżeli rolnicy będą chcieli złożyć petycje, postulaty, spotkać się, to oczywiście będzie miało to miejsce".

W głosowaniu wniosek o przerwę został odrzucony.

Trzy główne przesłania uchwały

Założenia projektu uchwały wniesionej przez PiS przedstawili na wtorkowej konferencji prasowej posłowie tej partii: Mariusz Błaszczak, Anna Gembicka i Rafał Bochenek. - To uchwała przygotowana przez środowisko protestujących polskich rolników, a złożona przez posłów klubu PiS. Zawiera trzy główne przesłania: po pierwsze jest to sprawa, która stanowi o być albo nie być dla polskiego rolnictwa, a więc embargo na produkty żywnościowe, produkty rolne, importowane z Ukrainy. Oczywiście jesteśmy za tym, żeby to embargo dotyczyło również produktów żywnościowych, rolnych napływających z Rosji i Białorusi - wskazał Błaszczak.

Jak dodał, drugi postulat uchwały to rezygnacja z tzw. Zielonego Ładu. - Zielony Ład rzeczywiście jest niezwykle groźny dla przyszłości rolnictwa - polskiego i europejskiego rolnictwa. Stanowi on niestety program Europejskiej Partii Ludowej, w której jest zarówno PO, jak i PSL - podkreślił polityk PiS.

- Trzeci punkt dotyczy wsparcia, rekompensat dla rolników, którzy ponoszą straty związane z tym wszystkim, co dotyczy odbudowy imperium rosyjskiego przez (prezydenta Rosji, Władimira) Putina i konsekwencji wojny, która jest rezultatem rosyjskiej napaści na Ukrainę. Polski rząd jest zobowiązany, żeby wspierać rolników - dodał Błaszczak.

Czytaj więcej:

PAP/nt

Polecane

Wróć do strony głównej