Komisja śledcza. MSWiA interweniowało w sprawie wiz? Nowe ustalenia

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zakwestionowało w ubiegłym roku projekt rozporządzenia ułatwiający wydawanie wiz obywatelom państw trzecich. Do takiej opinii dotarła sejmowa komisja do spraw afery wizowej.

2024-03-11, 17:45

Komisja śledcza. MSWiA interweniowało w sprawie wiz? Nowe ustalenia
Komisja ds. afery wizowej dotarła do opinii MSWiA kwestionującej projekt rozporządzenia MSZ. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Jej przewodniczący Michał Szczerba powiedział, że według dokumentu planowane zmiany mogły wiązać się z zagrożeniem bezpieczeństwa migracyjnego Polski. - Przygotowywano propozycje legislacyjne, żeby rozszerzyć katalog państw, których obywatele otrzymywaliby wizy na podstawie decyzji MSZ, bez konsultacji z konsulem i weryfikacji umiejętności zawodowych czy językowych - wyjaśnił Michał Szczerba.

Za przygotowanie rozporządzenia odpowiadał były wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Afera w MSZ. Poseł PiS: mechanizmy kontrolne zadziałały

Do sprawy rozporządzenia odniósł się poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Bogucki. Według niego opinia MSWiA świadczy o tym, że państwo zareagowało prawidłowo na nadużycia przy wydawaniu wiz.

- Rozporządzenie zostało wstrzymane. Nie weszło w życie i nie wywołało żadnych skutków prawnych. Nie ma tu więc żadnej afery. Mechanizmy kontrolne państwa zadziałały - powiedział polityk.

REKLAMA

Komisja śledcza. Osajda: o sprawie wiedział minister Rau

O tym, że taki dokument był przygotowywany w resorcie dyplomacji, mówił też podczas posiedzenia komisji do spraw afery wizowej były dyrektor Biura Prawnego i Zarządzania Zgodnością Jakub Osajda. Jak zeznał, o sprawie miał wiedzieć również ówczesny szef MSZ Zbigniew Rau.

Świadek mówił, że osoby z resortu dyplomacji radziły mu, aby nie rozmawiał z mediami na temat afery wizowej.

Komisja do spraw afery wizowej bada nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Polski, stara się ustalić liczbę i tożsamość osób, które nielegalnie przekroczyły granicę RP, lub wobec których zalegalizowano pobyt w wyniku nadużyć. Komisja ma też ocenić umowy pośrednictwa wizowego. Sprawdza okres od 12 listopada 2019 do 20 listopada 2023 roku.

Czytaj także:

Komisja śledcza ds. afery wizowej przesłuchuje świadków:

IAR/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej