Afera wizowa. Komisja śledcza przesłucha kolejnych świadków. To byli pracownicy MSZ

2024-03-12, 06:30

Afera wizowa. Komisja śledcza przesłucha kolejnych świadków. To byli pracownicy MSZ
Komisja śledcza ds. afery wizowej przesłuchuje kolejnych świadków. Foto: twitter.com/KancelariaSejmu

Sejmowa komisja śledcza do spraw afery wizowej przesłucha byłych dyrektorów Departamentu Konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych - Marcina Jakubowskiego i Beatę Brzywczy. Szef komisji chce ich skonfrontować z wypowiedziami byłego ministra spraw zagranicznych.

Przewodniczący komisji Michał Szczerba powiedział, że jednym z tematów posiedzenia będzie podpisana przez byłego szefa resortu dyplomacji Zbigniewa Raua notatka dotycząca powstania Centrum Decyzji Wizowych w Łodzi.

Komisja śledcza ds. afery wizowej przesłucha byłych pracowników MSZ

- Wszystkie decyzje dotyczące zbudowania fabryki wiz aprobował minister Zbigniew Rau. Tymczasem sam mówił, że to było poza nim - przypomniał przewodniczący Michał Szczerba.

W związku z tym komisja śledcza ds. afery wizowej chce przesłuchać Marcina Jakubowskiego, byłego dyrektora departamentu konsularnego MSZ, i jego zastępczynię Beatę Brzywczy.

- Stanowisko [b. szefa MSZ] będziemy konfrontować z wypowiedziami dzisiejszych świadków - wyjaśnił Szczerba.

Ułatwienia wizowe dla obywateli 21 państw

Decyzję o powstaniu Centrum Decyzji Wizowych w Łodzi podpisano w kwietniu 2023 roku. To dzięki tej placówce miała pojawić się możliwość sprowadzenia do Polski obywateli z krajów takich jak Pakistan, Bangladesz czy Uzbekistan. Ułatwienie tego procederu zakładało rozporządzenie ówczesnego wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka. Zmiany w przyznawaniu wiz miały obejmować obywateli 21 krajów, którzy mogliby uzyskać odpowiednie dokumenty z pominięciem bezpośredniego kontaktu z konsulatem.

Komisja śledcza ds. afery wizowej bada nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Polski, a także ma ustalić liczbę i tożsamość osób, które nielegalnie przekroczyły granicę RP, lub wobec których zalegalizowano pobyt w wyniku nadużyć. Komisja ma też ocenić umowy pośrednictwa wizowego. Chodzi o okres od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r.

Czytaj również:

Posłuchaj

Przewodniczący komisji Michał Szczerba powiedział, że jednym z tematów posiedzenia będzie podpisana przez byłego szefa resortu dyplomacji Zbigniewa Raua notatka dotycząca powstania Centrum Decyzji Wizowych w Łodzi (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

IAR/PAP/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej