CBŚP przejęło kokainę o wartości miliona złotych. Kolejni członkowie gangu zatrzymani po dwóch latach śledztwa

2024-03-13, 08:19

CBŚP przejęło kokainę o wartości miliona złotych. Kolejni członkowie gangu zatrzymani po dwóch latach śledztwa
Funkcjonariusze zabezpieczyli cztery kilogramy kokainy. Foto: CBŚP

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zatrzymali sześć osób podejrzanych o udział w narkotykowym gangu. W mieszkaniu jednego zatrzymanych w Koninie policjanci zabezpieczyli cztery kilogramy kokainy - jej czarnorynkowa wartość to milion złotych.

Zatrzymania w Wielkopolsce są efektem kontynuacji śledztwa, w którym w dwa lata temu w Koninie zatrzymano siedem osób.

Policjanci zabezpieczyli wtedy 3-CMC (klefedron), marihuanę oraz amfetaminę.

Produkcja amfetaminy, marihuana z Hiszpanii

- Okazało się, że sprawa jest wielowątkowa i ma skomplikowany charakter. Jeden z wątków dotyczył produkcji amfetaminy, która następnie była rozprowadzana w Koninie. Według funkcjonariuszy członkowie grupy najprawdopodobniej pozyskiwali również marihuanę, którą przemycano z Hiszpanii - powiedziała rzecznik CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz.

Gang łącznie mógł wprowadzić na rynek nawet 300 kilogramów środków odurzających. Do dziś postawiono zarzuty blisko stu osobom, a ponad połowa z nich jest już oskarżona.

Cztery kilogramy kokainy

Teraz kolejnych sześciu podejrzanych zatrzymali policyjni antyterroryści. W mieszkaniu jednego z podejrzanych oprócz czterech kilogramów kokainy zabezpieczono też sprzęt i opakowania do sprzedaży narkotyków.

Zatrzymanym zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej i obrót znacznymi ilościami narkotyków.

Tymczasowy areszt

"Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec czterech osób. Sąd w pełni podzielił stanowisko prokuratora, uwzględnił wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec dwóch podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze nieizolacyjnym" - poinformowała Prokuratura Krajowa.

Wątek korupcyjny

"Jednym z wątków tego śledztwa było też przestępstwo korupcyjne powoływania się na wpływy w instytucji publicznej oraz działania na szkodę interesu publicznego przez funkcjonariusza publicznego zatrudnionego w jednostce samorządowej. Urzędnik przekraczał swoje uprawnienia poprzez przekazywanie informacji służbowych członkom grupy przestępczej" - przekazała PK.

. 
Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Polecane

Wróć do strony głównej