Ledwie jeden na 20 Polaków zaszczepił się na grypę. Lekarze apelują o profilaktykę i ostrzegają
W bieżącym sezonie infekcyjnym przeciwko grypie w Polsce zaszczepiło się 5,5 procent populacji - wynika z danych przytoczonych na konferencji prasowej w Warszawie przez ekspertów i lekarzy.
2024-03-14, 19:29
- Ponad 5 procent osób zaszczepionych przeciwko grypie, to mniej niż w poprzednich sezonach - podkreślił profesor Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.
- Tymczasem obecnie jest wiele infekcji grypowych i często leczenie odbywa się w szpitalu z powodu powikłań takich jak zapalenie płuc, czy zaostrzenie istniejących chorób przewlekłych - dodał.
Zachorowania na grypę. W systemie brakuje miarodajnych danych
Eksperci podkreślają, że w obecnym sezonie brakuje miarodajnych i precyzyjnych danych dotyczących zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH nie publikuje już danych dotyczących liczby zachorowań, hospitalizacji i zgonów. - Mimo kończącego się sezonu infekcyjnego nadal mamy wiele zachorowań na grypę, ale nie mamy konkretnych danych z powodu zmian w systemie sprawozdań - podkreśliła profesor Aneta Nitsch-Osuch z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Dane, którymi dysponuje Centrum e-zdrowia dotyczą jedynie liczby porad ambulatoryjnych z powodu infekcji, bez wydzielenia tych wywołanych wirusem grypy. - Nie ma tam danych dotyczących liczby hospitalizacji z powodu grypy - zaznaczyła profesor.
REKLAMA
Szczepienia sposobem na grypę. Eksperci zalecają profilaktykę
Co roku na grypę choruje od 5 do 10 procent osób dorosłych i od 20 do 30 procent dzieci. Na świecie umiera z powodu grypy od 250 000 do 650 000 osób, z tego około 170 000 w krajach Unii Europejskiej.
Najskuteczniejszą, a zarazem najtańszą metodą zwalczania chorób wirusowych jest profilaktyka. Rekomendowany przez Światową Organizację Zdrowia poziom wyszczepialności społeczeństwa powinien wynosić 75 procent.
Czytaj także:
- Rosnąca liczba przypadków odry. Co powinniśmy zrobić, by nie zachorować?
- Międzynarodowy Dzień Chorób Rzadkich. W Polsce może dotyczyć nawet 3 mln osób
- Priorytety refundacyjne onkologii. Wybrano listę najbardziej potrzebnych leków
IAR/ mbl
REKLAMA