Policjanci zarekwirowali auto. Następnego dnia go oddali

Policjanci z krotoszyńskiej drogówki zatrzymał kierowcę osobowego Volvo, który miał ponad trzy promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna straci prawo jazdy.

2024-03-15, 19:31

Policjanci zarekwirowali auto. Następnego dnia go oddali
Volvo, którym poruszał się nietrzeźwy kierowca z powiatu krotoszyńskiego, może zostać skonfiskowane . Foto: policja.gov

Na jednej z krotoszyńskich ulic policjant zauważył kierowcę osobowego Volvo, którego tor jazdy wskazywał, że może się on znajdować pod wpływem alkoholu. Kontrola wykazała, że 45-letni mieszkaniec powiatu krotoszyńskiego miał ponad trzy promile alkoholu w organizmie. Jego pojazd został zabezpieczony na parkingu strzeżonym. - Kierowca oprócz tego, że straci prawo jazy może też stracić pojazd, którym się poruszał - podkreślali w czwartek policjanci. Dodając, że weszły już w życie nowe przepisy umożliwiające konfiskatę pojazdu, którym porusza się nietrzeźwy kierowca. 

Policjanci oddali Volvo

Jak podaje portal BRD24, wielkopolska policja przekazała w piątek informację o zwrocie pojazdu. Decyzja została podjęta, by jego parkowanie do czasu zakończenia procedury nie generowało kosztów Skarbu Państwa. Pojazd został przekazany "osobie godnej zaufania".

- Osoba, której ten samochód został przekazany, została zobowiązana do utrzymania tego samochodu w należytym stanie i przedstawienia go na każde żądanie czy to policji, prokuratury lub sądu. Sam kierowca oczywiście nie może korzystać z tego auta w żaden możliwy sposób - podkreślił Andrzej Borowiak, rzecznik Wielkopolskiej Policji cytowany przez portal BRD24. Amator jazdy "na podwójnym gazie" z Krotoszyna za swoje czyny odpowie przed sądem. Grozi mu też kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Nowe przepisy

W czwartek weszły w życie przepisy umożliwiające konfiskatę aut nietrzeźwym kierowcom. Nietrzeźwy kierowca, który ma co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, musi się liczyć z utratą samochodu i to niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. Przepisy umożliwiają stosowanie przepadku auta także wtedy, gdy kierowca spowoduje katastrofę, sprowadzi bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy lub spowoduje wypadek drogowy przy zawartości powyżej promila alkoholu we krwi.

REKLAMA

Do przepisów ustawy nadal nie ma jednak aktów wykonawczych, które umożliwiałyby nakładanie tego typu kar. Resort sprawiedliwości już zapowiedział, że zapisy dotyczące przepadku pojazdów zostaną złagodzone.

Czytaj także:

policja/PR24/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej