Rozporządzenie Bodnara trafi do TK. Prezydent ogłosił decyzję

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o skierowaniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Ma on zbadać zgodność z Konstytucją przepisów jednego z rozporządzeń ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. 

2024-03-19, 17:26

Rozporządzenie Bodnara trafi do TK. Prezydent ogłosił decyzję
Prezydent Andrzej Duda kieruje wniosek do Trybunału Sprawiedliwości. Foto: mishelo0 / Shutterstock

Informację w tej sprawie zamieściła Kancelaria Prezydenta na swojej stronie internetowej.

Rozporządzenie ministra sprawiedliwości. Prezydent kieruje wniosek do TK

"Przedmiotem wniosku jest zbadanie zgodności z Konstytucją paragrafu 43 ust. 1a Regulaminu urzędowania sądów powszechnych, wprowadzonego rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 6 lutego 2024 r. zmieniającym rozporządzenie - Regulamin urzędowania sądów powszechnych (Dz.U. poz. 149), w świetle którego: Sprawy w przedmiocie rozpoznania wniosku o wyłączenie sędziego w sytuacji, gdy wśród podstaw tego wniosku znajduje się okoliczność dotycząca powołania sędziego, nie są przydzielane sędziom, którzy objęli stanowisko w wyniku wniosku o powołanie sędziego, przedstawionego prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej przez Krajową Radę Sądownictwa, ukształtowaną z zastosowaniem art. 9a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 oraz z 2023 r. poz. 1615). Sędziowie ci nie są uwzględniani w przydzielaniu spraw, o których mowa w zdaniu poprzedzającym, przez SLPS" - czytamy w komunikacie prezydenckiej kancelarii.

"Wskazanymi we wniosku wzorcami kontroli konstytucyjnej są w szczególności: art. 179 w związku z art. 144 ust. 3 pkt 17 oraz w związku 180 i art. 10 ust. 1 Konstytucji oraz art. 178 ust. 1 i art. 173 Konstytucji" - dodano.

Art. 179 Konstytucji mówi, że sędziowie są powoływani przez prezydenta na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, na czas nieoznaczony. Art. 178 ust 1 mówi natomiast, że sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom., a art. 173 - że sądy i trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz.

REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda sprawdza. Minister sprawiedliwości chce zmian

Na początku lutego br. w życie weszło rozporządzenie ministra sprawiedliwości Adama Bodnara zmieniające Regulamin urzędowania sądów powszechnych. Chodzi w nim o to, aby wniosku o wyłączenia sędziego nie rozpoznawał sędzia powołany w tym samym trybie.

"Sprawy w przedmiocie rozpoznania wniosku o wyłączenie sędziego w sytuacji, gdy wśród podstaw tego wniosku znajduje się okoliczność dotycząca powołania sędziego, nie są przydzielane sędziom, którzy objęli stanowisko w wyniku wniosku o powołanie sędziego, przedstawionego Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej przez Krajową Radę Sądownictwa, ukształtowaną z zastosowaniem art. 9a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (...). Sędziowie ci nie są uwzględniani w przydzielaniu spraw, o których mowa w zdaniu poprzedzającym, przez SLPS [System Losowego Przydziału Spraw - red.]" – głosi zmiana regulaminu.

Zmiana regulaminu nie dotyczy asesorów sądowych oraz sędziów, którzy zrzekli się urzędu sędziego, a następnie powrócili na ten urząd sędziego i poprzednio zajmowane stanowisko, "jeżeli poprzednio zajmowane stanowisko objęli w inny sposób niż w wyniku wniosku o powołanie sędziego, przedstawionego Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej przez Krajową Radę Sądownictwa, ukształtowaną z zastosowaniem art. 9a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa".

pap/as

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej