Trybunał Stanu dla prezesa NBP. Wniosek trafi do Sejmu. Jest termin

Janusz Cichoń, odpowiedzialny za dokumentację ws. postawienia prezesa Narodowego Banku Polskiego prof. Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu, ujawnił w rozmowie z Bloombergiem termin przekazania wniosku w tej sprawie do Sejmu. 

2024-03-22, 09:57

Trybunał Stanu dla prezesa NBP. Wniosek trafi do Sejmu. Jest termin
Rząd przyspiesza działania w sprawie postawienia prof. Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Foto: PAP/EPA/Radek Pietruszka

 - Wniosek do Sejmu w tej sprawie ma trafić we wtorek - powiedział Bloombergowi Janusz Cichoń, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Procedura oceny wniosku ma potrwać od 6 do 12 miesięcy. - Zdajemy sobie sprawę, że nie będzie to proste. Spodziewamy się przeszkód ze strony prezesa - powiedział Cichoń agencji.

"Dopiero po zakończeniu prac komisji i ewentualnym przedstawieniu przez nią wniosku Sejm będzie mógł głosować nad uchwałą o postawieniu Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Jej przyjęcie prawdopodobnie doprowadziłoby do zawieszenia prezesa NBP w czynnościach służbowych"- przypomina Bloomberg.

Osiem zarzutów pod adresem Glapińskiego

W przygotowanym wniosku, którego złożenie zapowiedział Cichoń, znajduje się osiem zarzutów pod adresem Glapińskiego. Są wśród nich nieprawidłowości w programie skupu obligacji przez bank centralny w czasie pandemii, a także gwałtowna obniżka stóp procentowych przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi. Prezes NBP zaprzecza, jakoby miał dopuścić się jakichkolwiek nieprawidłowości.

Według Cichonia skup obligacji wymagał zgody Rady Polityki Pieniężnej i zarządu NBP. - Mamy wątpliwości, czy takie uchwały zostały podjęte - powiedział.

REKLAMA

Jak ocenia Bloomberg, wniosek o postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu jest "najbardziej kontrowersyjną jak dotąd próbą" uwolnienia instytucji państwowych "spod wpływów rządzących wcześniej populistów w celu pełnego przywrócenia standardów demokratycznych". - Sprawa jest bardzo poważna - zaznaczył Cichoń. - Nie możemy pozwolić, by w kraju, który po tylu latach próbuje przywrócić praworządność, prezes tak ważnej instytucji, jaką jest bank centralny, uczestniczył w sporze politycznym - dodał.

Trybunał stanu dla szefa NBP? Zapowiedź premiera Tuska

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego jest gotowy i że zostanie złożony w najbliższych dniach. Złożenie wniosku o postawienie przed TS obecnego prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego było jednym z elementów programu "100 konkretów na 100 dni", który został ogłoszony przez Koalicję Obywatelską przed wyborami.

- To jest po prostu nadużycie prawa, to jest po prostu zbrodnia przeciwko polskiej gospodarce, przeciwko polskiej wiarygodności - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując zapowiedzi postawienia prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. "NBP działał na rzecz stabilności systemu finansowego i ograniczania ryzyka systemowego" - napisał z kolei b. premier Mateusz Morawiecki.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Glapińskiego. "Dowieziemy"

- To, co ostatnimi czasy zafundował nam prezes Glapiński, w jaki sposób upolitycznił swoje stanowisko, jak wykonywał rozkazy z Nowogrodzkiej, to wszystko powoduje, że gdyby prezes NBP miał honor, to sam podałby się do dymisji. Honoru nie ma, do dymisji się nie poda - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Kulasek (Nowa Lewica).

REKLAMA

Marcin Kulasek podkreślał, że decyzje prezesa Glapińskiego jako prezesa NBP miały daleko idące konsekwencje. - Przypomnę tylko o jednym fakcie, prezes Glapiński mówił, że złotówka jest tak stabilna, że można zaciągać kredyty. Później się okazało, że raty kredytów hipotecznych wzrosły o np. 1,5 tys. złotych i cześć ludzi straciła swoje mieszkania, bo nie byli w stanie ich spłacać. Jest tu odpowiedzialność pana prezesa. Gdyby miał honor, sam podałby się do dymisji. Tak się nie stanie, więc wniosek o Trybunał Stanu "dowieziemy" - stwierdził.

Konfederacja poprze wniosek?

Przewodniczący klubu Konfederacji Stanisław Tyszka jest zdania, że prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński ponosi odpowiedzialność za złą politykę gospodarczą w Polsce, tak samo jak przedstawiciele poprzedniego rządu. Nie zadeklarował jednoznacznie, czy Konfederacja poprze wniosek ws. Trybunału Stanu.

Ocenił, że "utrzymując stopy procentowe na zbyt niskim poziomie", prezes NBP dopuścił wystąpienie wysokiej inflacji. - Było to okradanie Polaków z ciężko zarobionych pieniędzy - mocne uderzenie w raczkującą klasę średnią (...). Była to polityka zła, za którą powinien odpowiedzieć, i jeszcze w dodatku moim zdaniem nielegalna, dlatego że to było drukowanie pieniędzy na kupowanie obligacji państwa - uważa Tyszka.

Posłuchaj

Ryszard Petru o postawieniu prezesa NBP przed Trybunałem Stanu (IAR) 0:15
+
Dodaj do playlisty

REKLAMA

Posłuchaj

Rząd zapowiada wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego (IAR) 2:32
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa NBP. Tyszka: powinien odpowiedzieć za błędy

PR24/PAP/kg/wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej