Dziś Niedziela Palmowa. Rozpoczyna się najważniejszy okres w roku liturgicznym. Wielki Tydzień

2024-03-24, 09:07

Dziś Niedziela Palmowa. Rozpoczyna się najważniejszy okres w roku liturgicznym. Wielki Tydzień
Niedziela Palmowa, inaczej Niedziela Męki Pańskiej, to dzień święcenia palm w kościołach.Foto: PAP/Vitaliy Hrabar

Kościół katolicki obchodzi dziś Niedzielę Palmową zwaną inaczej "Niedzielą Męki Pańskiej". Rozpoczyna ona najważniejszy okres w roku liturgicznym, czyli Wielki Tydzień. W czasie liturgii wspominany jest uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, poprzedzający jego mękę i śmierć i zmartwychwstanie. Mieszkańcy Jerozolimy witali Go triumfalnie jako króla i wyzwoliciela, przypomniał ksiądz infułat Jan Sikorski.

- Przyjeżdża Pan Jezus do Jerozolimy, sytuacja jest bardzo niebezpieczna, bo czyhają na Niego i chcą Go zabić. Ludzie to wiedzą. A z drugiej strony wiedzą, że on uzdrawiał, nauczał, że tłumy za nim chodziły i nagle On się pokazuje w Jerozolimie - mówił duchowny.
Jak dodał, ich reakcją była radość.

- Pan Jezus wjeżdża na osiołku, a oni nie wiedzą co mają zrobić - zdejmują płaszcze, rwą palmy, które dookoła rosły, rzucają pod stopy - i wołają - Hosanna, Niech żyje! - przypomniał ksiądz infułat Jan Sikorski.

Chrześcijanie od pierwszych wieków naśladowali to wydarzenie, kiedy Jezus przybył wraz z uczniami na wiosenne Święto Paschy, dodał duchowny.

- Nawet uczniowie byli przerażeni - co się dzieje, skoro Pana Jezusa mają zabić, a On tak triumfalnie wjeżdża, to mówili - Panie, ucisz ich. I to ciekawe, Pan Jezus po raz pierwszy to powiedział - jak oni nie będą wołali, to kamienie wołać będą - tłumaczył kapłan.

Zaznaczył, że był to Syn Boży, który wjeżdżał do Jerozolimy do swoich ukochanych ludzi, których stworzył, którzy byli Jego prawdziwymi dziećmi.

Palma Wielkanocna. Znaczenie

Niedziela Palmowa, inaczej Niedziela Męki Pańskiej, to dzień święcenia palm w kościołach. Ta wiązanka gałązek i ziół symbolizuje triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy, gdzie witany był właśnie gałązkami palmy. Jak powiedziała Lucyna Głogowska z Koła Gospodyń Wiejskich ze Starych Wierzchowisk na Lubelszczyźnie, wielkanocna palma to trawy, które można pokolorować. Zawsze powinien być w niej len jako symbol szaty Jezusa i coś kłującego, jak ciernie w Jego koronie.

Posłuchaj

Symbolika palm wielkanocnych (IAR) 0:12
+
Dodaj do playlisty

- Dajemy też cis, dajemy też kwiaty z krepiny - dodała Lucyna Głogowska. - Powinno się dawać kolor czerwony do palmy - symbol miłości, biały, bo to jest symbol czystości, zielony - symbol nadziei. Palmę wykorzystywano, jak ksiądz chodził po kolędzie, do kropienia mieszkania - wyjaśniła członkini Koła Gospodyń Wiejskich.

Posłuchaj

Symbolika palm wielkanocnych (IAR) 0:09
+
Dodaj do playlisty

Palma bowiem powinna zostać w domu cały rok, do kolejnej Niedzieli Palmowej. Zaraz po poświęceniu i przyniesieniu do domu może być włożona za obraz lub powieszona nad drzwiami wejściowymi, aby chronić przed złem. Tradycją było kiedyś również smaganie palmami krów podczas wiosennego wypasu, aby hodowla przebiegała pomyślnie. Palmy, jako poświęconego przedmiotu, nie wolno wyrzucać, może być ona tylko spalona w Wielką Sobotę, popiół z niej posłuży w Środę Popielcową.

Zobacz również:

pap/iar/as

Polecane

Wróć do strony głównej