Słuchowisko Teatru Polskiego Radia wyróżnione. BBC przyznał nagrodę za "To słowo"

2024-03-25, 01:53

Słuchowisko Teatru Polskiego Radia wyróżnione. BBC przyznał nagrodę za "To słowo"
Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "To słowo" nagrodzone przez BBC za najlepsze słuchowisko europejskie. Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "To słowo" Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza otrzymało nagrodę BBC Audio Drama Awards za najlepsze słuchowisko europejskie. Opowiada ono o wysiedleniach dzieci z Zamojszczyzny w czasie okupacji niemieckiej i niezwykłej roli Róży i Jana Zamoyskich, którzy uratowali z hitlerowskiego obozu w Zwierzyńcu czterysta sześćdziesięcioro dzieci.

Posłuchaj

BBC doceniło słuchowisko Teatru Polskiego Radia (Ekspres Jedynki)
+
Dodaj do playlisty

Reżyser Waldemar Modestowicz podkreślił, że wyróżnienie jest ogromnym zaszczytem i radością. - To taka wstrząsająca historia z czasów drugiej wojny światowej i myślę sobie, że pewnie decydujące było to, że właściwie ten problem wysiedlonych, problem wojny cały czas jest obecny, cały czas nas prześladuje i te odniesienia do współczesności są oczywiste. Bardzo, bardzo się cieszę, że to znalazło uznanie BBC - powiedział Waldemar Modestowicz.

Nagroda BBC dla słuchowiska Teatru Polskiego Radia

Nagrody zostały stworzone przez BBC Radio w celu uznania doskonałości w branży radiowej, w szczególności w dramatach audio. W jury zasiadają osobistości zarówno ze świata radia, aktorstwa, teatru, jak i świata literackiego. W ubiegłym roku nominację do tej prestiżowej nagrody otrzymało inne słuchowisko Marty Rebzdy "Pozwól, że Ci opowiem" w reżyserii Waldemara Modestowicza.

Słuchowisko "To słowo" już odniosło swój pierwszy sukces - w ubiegłym roku na festiwalu UK International Audio Drama Festiwal w brytyjskim Canterbury, gdzie zdobyło pierwszą nagrodę. Autorka przedstawiła w słuchowisku prawdziwą historię rodziny Mulawów.

- Cały czas myślę o sobie jako o reporterce, a nie pisarce, więc trudno, by w moich tekstach nie było prawdziwych historii i ludzi. Tę historię opowiedziałam na podstawie nagrań, jakie kilka lat temu zrobiłam z żyjącym jeszcze wtedy bohaterem, czyli z Marianem Mulawą, który wtedy - w roku 1943 - miał 5 lat - mówiła Marta Rebzda.

Dodała, że nabiera ono szczególnego znaczenia w obliczu wojny na Ukrainie czy konfliktu na Bliskim Wschodzie. - Kontekst wojny, wysiedleń niestety cały czas jest aktualny - powiedziała autorka.

Przesiedlenia

Przesiedlenia w ramach "Wielkiej Akcji", tzw. Grossaktion, były najbrutalniejszymi działaniami niemieckiej administracji na terenie Zamojszczyzny i miały na celu całkowite "oczyszczenie terenu" z Polaków pod niemiecką kolonizację. Ogółem, ze 171 wsi, wysiedlono około 60 tysięcy ludzi, z których ponad 30 tysięcy trafiło do obozów przejściowych.

W słuchowisku "To słowo" Marty Rebzdy wystąpili znakomici aktorzy: Danuta Stenka, Anna Dereszowska, Leon Charewicz, Piotr Grabowski, Mateusz Rusin, Jakub Kordas, Paweł Brzeszcz, Wojciech Melzer, Sławomir Grzymkowski i Sławomir Orzechowski. Muzykę skomponował Piotr Moss.

Marta Rebzda jest autorką słuchowisk i reportaży radiowych. Za swoje prace otrzymała wiele nagród, między innymi, na Festiwalach Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Jej utwory reprezentowały też polską radiofonię na festiwalach Prix Italia i Prix Europa.

Posłuchaj

BBC doceniło słuchowisko Teatru Polskiego Radia (Ekspres Jedynki) 8:45
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj więcej:

dz/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej