Światowy Dzień Radia. Janusz Kukuła: odpowiedzialność za słowo i przewracanie sensu słowom
- To, co robimy, jest dla ludzi, o ludziach. Chcemy, by nikt nie czuł się samotnym, radio jest właśnie takim wielkim przyjacielem każdego człowieka, bo jest łatwo dostępne, jest zawsze blisko człowieka, opowiada o świecie i w jakimś sensie ten świat tworzy - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Kukuła, główny reżyser i dyrektor Teatru Polskiego Radia.
2024-02-13, 12:25
13 lutego obchodzimy XIII Światowy Dzień Radia. Został ustanowiony z inicjatywy Hiszpanii i proklamowany przez UNESCO w 2011 roku. Dzień ten upamiętnia inaugurację rozgłośni Narodów Zjednoczonych w 1946 roku. Pierwszym krajem, w którym rozpoczęto regularne nadawanie programu radiowego, były - w 1920 roku - Stany Zjednoczone. Dwa lata później powstała BBC - Brytyjska Korporacja Nadawcza.
"Radio to jest gra wyobraźni"
Janusz Kukuła mówił o znaczeniu i sile przekazu radia. - Radio to jest gra wyobraźni, a wyobraźnia jest tym, co w człowieku jest najpiękniejsze. Kiedy powiem: "drzewo", każdy widzi inne drzewo, kiedy mówię: "stół", każdy widzi swój stół z domu rodzinnego lub jeszcze inny. Więc to dzięki wyobraźni i dzięki językowi, mówiąc metaforycznie i pięknie - dzięki słowu, próbujemy opowiadać świat już prawie sto lat - podkreśłał.
"Jesteśmy spadkobiercami tych, którzy to radio w Polsce tworzyli"
Dyrektor Teatru Polskiego Radia przypominał o początkach radia w naszym kraju. - Ci ludzie, którzy wprowadzali radiofonię w Polsce, to dla mnie wielka inspiracja, byli genialnymi ludźmi. Oni od razu zrozumieli, że radio jest cudownym medium dla sztuki. Proszę zwrócić uwagę, Polskie Towarzystwo Radiotechniczne rozpoczęło nadawanie 26 listopada 1925 roku, a już 29 listopada nadano "Warszawiankę", którą uznajemy za pierwsze słuchowisko, działo się to wszystko bardzo szybko. My jesteśmy spadkobiercami tych wszystkich ludzi, którzy to radio w Polsce tworzyli - zauważył gość audycji.
"Przywracanie sensu słowom"
- Cała tajemnica obecności radiofonii w życiu ludzi na całym świecie polega na tym, że tutaj rządzą słowa, a współczesność bardzo słowa lekceważy, natomiast każdy, kto siada przed mikrofonem, musi brać odpowiedzialność nie tylko za to, co mówi, ale i za to, co myśli. Żyję w przekonaniu, że nim ludzie zaczynają mówić, chociaż przez chwilę myślą. Odpowiedzialność za słowo i przewracanie sensu słowom to jest wielkie wyzwanie i odpowiedzialność - zaznaczył Janusz Kukuła.
REKLAMA
Posłuchaj
Za początek radiofonii w naszym kraju uznaje się 1 lutego 1925 roku, kiedy to ze stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie przy ulicy Narbutta nadano sygnał testowy. Wydarzenie to przyjmuje się za pierwszą, eksperymentalną audycję radiową. Pół roku później, 8 sierpnia 1925, powstała spółka "Polskie Radio". Polskie Radio liczy zatem 99 lat.
Regularne nadawanie programu Polskie Radio rozpoczęło 26 listopada 1925 roku. 18 kwietnia 1926 oddano do użytku Rozgłośnię Polskiego Radia w Warszawie. Z odbiorników popłynęły słowa "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa…". Początkowo audycji słuchało niespełna pięć tysięcy osób. Większość czasu antenowego zajmowała muzyka.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Maciej Wolny
Gość: Janusz Kukuła, główny reżyser i dyrektor Teatru Polskiego Radia
Data emisji: 13.02.2024
Godzina emisji: 11.07
REKLAMA
PR24/ka/wmkor
REKLAMA