Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania. Dziś najważniejsze nabożeństwo w roku

Kościół katolicki obchodzi dziś Wielką Sobotę, dzień ciszy i oczekiwania. To również dzień odwiedzania Bożego Grobu. Po śmierci krzyżowej i złożeniu do miejsca spoczynku wspomina się zstąpienie Jezusa Chrystusa do otchłani.

2024-03-30, 06:53

Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania. Dziś najważniejsze nabożeństwo w roku
ks. prof. Jan Sochoń: Wielka Sobota to dzień ciszy i oczekiwania. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Ksiądz profesor Jan Sochoń powiedział, że Wielka Sobota to trwanie przy Chrystusie w oczekiwaniu.

- Wielka Sobota to jest właściwie kontemplacja jedności duchowej z Jezusem, który został złożony w Grobie. Wedle tradycji jest to dzień bez Eucharystii, dopiero wieczorem wierni gromadzą się na całonocne czuwanie i odprawiane są obrzędy Wielkiej Soboty: Liturgia Światła, śpiew Orędzia Wielkanocnego, Liturgia Słowa, Liturgia Chrzcielna i wreszcie Liturgia Eucharystyczna - przypomniał ksiądz profesor Jan Sochoń.

Najważniejsze nabożeństwo w roku. Wielka Sobota

Po zachodzie słońca rozpoczynają się obchody Wigilii Paschalnej - najważniejszego i najdłuższego nabożeństwa roku kościelnego. Te obrzędy przynależą już do Liturgii Niedzieli Zmartwychwstania i stanowią początek celebracji Zmartwychwstania - dodał kapłan.

Posłuchaj

Ksiądz profesor Jan Sochoń powiedział, że Wielka Sobota to trwanie przy Chrystusie w oczekiwaniu (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Bo już się spełniły wszelkie przepowiednie: Jezus Mesjasz leżący na kolanach matki przyniósł światu zbawienie. Zatem i uczestnicy tego obrzędu biorą Jezusa na swoje kolana, to znaczy starają się czynić i pomnażać dobro, być czujnym wobec ludzi, aby grzech nie miał już do nich tak wielkiego i bezpośredniego dostępu - tłumaczył duchowny.

Święcenie pokarmów. Tradycje Wielkiej Soboty

Tradycją Wielkiej Soboty jest też poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba znaku Ciała Pańskiego, mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, oraz jajek, które symbolizują nowe, odradzające się życie. Świecenie pokarmów ma długą tradycję, która łączy się z końcem ścisłego postu, jaki obowiązywał przez czas czterdziestodniowej pokuty.

Wielki Piątek. Ks. prof. Kobyliński: dla większości mieszkańców Zachodu Święta Wielkanocne to czas ferii

Po zakończeniu tej pokuty można znowu spożywać pokarmy objęte kościelnym zakazem. Dlatego muszą one zostać poświęcone.

Posłuchaj

ks. prof. Jan Sochoń: Wielka Sobota to dzień ciszy i oczekiwania (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

- Chrześcijanie umocnieni tymi łaskami powinni prowadzić odtąd nowe życie, bo jajko jest symbolem nowego, odrodzonego życia - wyjaśnił ksiądz profesor Jan Sochoń.

Wigilia Paschalna kończy się Eucharystią i procesją rezurekcyjną, oznajmiającą, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć.

iar/as

Polecane

Wróć do strony głównej