Twa akcja "Wielkanoc 2024". Policja: zdejmij nogę z gazu, hamuj emocje

2024-04-01, 10:50

Twa akcja "Wielkanoc 2024". Policja: zdejmij nogę z gazu, hamuj emocje
Trwa akcja policji "Wielkanoc 2024". Foto: PAP/Marian Zubrzycki

Trwa akcja policji "Wielkanoc 2024". - Od 29 marca do 1 kwietnia policjanci zatrzymali i wyeliminowali z dróg publicznych ponad 860 nietrzeźwych kierujących. W 166 wypadkach drogowych zginęło 21 osób, a 179 zostało rannych - poinformował portal Polskie Radio 24 podkom. Aleksander Pradun z Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji.

Podkom. Aleksander Pradun powiedział, że podane dane są przybliżone. - We wtorek, gdy zakończą się powroty świąteczne, będziemy mówić w podsumowaniu weekendu i całej akcji policyjnej - zaznaczył.

Dopytywany, ile samochodów skonfiskowano w tym okresie osobom nietrzeźwym, stwierdził, że "nie posiada obecnie takich informacji". - Procedura raportowania tych danych pozwoli nam na przybliżenie ich po okresie świątecznym - zaznaczył.

Nasz rozmówca tłumaczył, że podczas trwających na polskich drogach kontroli policja sprawdza stan techniczny pojazdów i stan psychofizyczny kierujących. - Nie będzie taryfy ulgowej dla osób, które za kółko wsiadają po spożyciu alkoholu lub po użyciu innego, podobnie działającego środka - mówił.

Policja będzie ścigać nietrzeźwych kierowców

Jak dodał, ta grupa wraz z piratami drogowymi, będzie eliminowana przez polskich policjantów z dróg publicznych. - Patrole z wykorzystaniem policyjnego sprzętu, radiowozów oznakowanych i nieoznakowanych oraz dronów będą reagować na wszelkie nieprawidłowości - przestrzegał.

Zapytany, czy policja może pomóc w ustaleniu naszego stanu trzeźwości, zanim usiądziemy za kółkiem, odparł, że "jeśli nie jesteśmy pewni swojego stanu trzeźwości, możemy udać się (pieszo lub poprosić, by ktoś nas zawiózł - red.) na komisariat, gdzie policjanci zbadają nasz stan". - Widząc też patrol przejeżdżający przez państwa miejsce zamieszkania, miejscowość, możecie poprosić o pomoc. Myślę, że żaden policjant nie odmówi takiego profilaktycznego zbadania stanu trzeźwości, a wpłynie to realnie na nasze dalsze bezpieczeństwo - radził.

Jak przygotować się do podróży samochodem?

Odnosząc się do planowania podróży, przypomniał, by dobrze wypocząć, zanim wyruszymy w drogę. - Jak mówią eksperci, trzygodzinna podróż pozwala na takie stuprocentowe skupienie się podczas jazdy. Jeśli będzie ona trwać dłużej, zaplanujmy sobie przerwy, tak by odpocząć, napić się wody, rozprostować kości - rekomendował.

Jak mówił, należy też sprawdzić stan techniczny pojazdów. - Przede wszystkim światła - przejrzystość lamp i pola widzenia kierowcy - wyliczał.

Przypomniał też o bezwzględnym obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa przez wszystkich użytkowników i wszystkich uczestników podróży. Jak również o fotelikach dla najmłodszych.

- I noga z gazu, hamowanie emocji. Wolniej, a bezpieczniej - zalecał podkom. Aleksander Pradun z Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji.

Czytaj także: 

Paweł Kurek

wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej