Załamanie pogody. Wichury, burze i ulewny deszcz. Masa alertów IMGW

Potężne wichury, jakie nawiedziły południe Polski w wielkanocny poniedziałek, utrzymają się do nocy i wtorkowego poranka. Wraz z wichurami przyjdzie także ochłodzenie. Najbliższe dni przyniosą, deszcz, burze i opady śniegu, a niewykluczone też, że już w środę termometry miejscami pokażą zero stopni.

2024-04-01, 19:30

Załamanie pogody. Wichury, burze i ulewny deszcz. Masa alertów IMGW
Pogoda. Burze z ulewnym deszczem i wichury. Dużo alertów IMGW. Foto: Shutterstock/rafal.dlugosz

Pierwszy dzień kwietnia przyniósł potężne wichury na południu Polski. W powiatach tatrzańskim i nowotarskim wskutek przewrócenia się drzew pod wpływem wiatru zginęło w poniedziałek pięć osób, w tym dwoje dzieci.

Drzewa przewracały się także w sąsiednim województwie śląskim. Z powodu wichur zamknięto dla ludzi żywiecki park Habsburgów, wycieczki w góry odradzają zarówno władze Babiogórskiego Parku Narodowego jak i TPN. 

Pogoda. Wichury i burze. Lista ostrzeżeń IMGW

W związku z sytuacją meteorologiczną, do godzin wieczornych obowiązuje na południu Polski ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Objęte są nim południowe części województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Prognozuje się tam występowanie silnego wiatru południowego o średniej prędkości do 45 kilometrów na godzinę, w porywach do 100 kilometrów na godzinę, Na Kasprowym Wierchu wiatr halny osiągał w poniedziałek po południu nawet 155 kilometrów na godzinę.

Przez Polskę przechodzą także burze. Alert IMGW pierwszego stopnia obowiązuje w województwach lubuskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim i kujawsko-pomorskim, a także pomorskim i zachodniopomorskim - z wyjątkiem powiatów nad samym morzem - oraz w zachodnich powiatach województw małopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Gwałtowne burze przechodzą także przez Wielkopolskę. Dla zachodniej, południowej i centralnej części tego regionu wydano ostrzeżenie II stopnia obowiązujące do wieczora.

REKLAMA

Z kolei na Śląsku - z wyjątkiem północnych powiatów - oraz na zachodzie Małopolski prognozowane są miejscami opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym - do 30 litrów na metr kwadratowy. Ostrzeżenie obowiązuje od 23.00 do 11.00 we wtorek. 

Prognoza pogody. Burze możliwe nawet w nocy

Wichury nieco odpuszczą w nocy – przewiduje IMGW. Mocno powieje jedynie w górach - wysoko w Sudetach porywy wiatru do 110 km/h, w Karpatach do 120 km/h; w Tatrach zaś zawieje i zamiecie śnieżne.

W całej Polsce możliwe są za to miejscowe opady deszczu i burze. Synoptycy spodziewają się, że spadnie ok. 15 mm deszczu, w czasie burz - około 35 mm, lokalnie na południu - nawet 45 mm deszczu. Synoptycy przewidują także, że w górach spadnie od 5 do 8 cm śniegu.

REKLAMA

»Sprawdź prognozę pogody dla swojej miejscowości w PolskieRadio24.pl«

Będzie chłodno. Temperatura minimalna od 6 do 9 stopni Celsjusza, na wschodzie cieplej - od 10 do 13 kresek, chłodniej na obszarach podgórskich – tam od 3 do 5 stopni.

Po świętach czeka nas deszcz i chłód. Prognoza pogody na wtorek

Sytuacja nie unormuje się także we wtorek. Przez cały dzień mieszkańcy śląskiego i zachodnich powiatów Małopolski mogą spodziewać się intensywnych opadów deszczu. Popada także we wschodniej części kraju. Synoptycy przewidują, że w sumie spadnie tam około 15 mm deszczu. W górach we wtorek deszcz ze śniegiem, wysoko w Tatrach śnieg i możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm, niewykluczone zamiecie śnieżne.

Temperatura maksymalna we wtorek od 11 do 15 stopni, chłodniej nad morzem i w rejonach podgórskich - około 9 stopni Celsjusza.

REKLAMA

Czytaj także: 

Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, z kierunków zachodnich. W Sudetach porywy wiatru do 100 km/h, w Tatrach do 110 km/h.

Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej nie wykluczył wydania we wtorek ostrzeżeń I stopnia przed silnymi wichurami. Miałyby one objąć zachodnią Polskę, ale też województwa podkarpackie i lubelskie. 

Uwaga na przymrozki. Ogromny spadek temperatur

Noc z wtorku na środę będzie pochmurna. Przelotne opady deszczu spodziewane w całej Polsce, w pasie Pojezierzy oraz w górach także deszczu ze śniegiem, a wysoko w Tatrach i Sudetach śniegu. Temperatura minimalna od 0 stopni Celsjusza lokalnie na Pomorzu, przez około 6 stopni w centrum, do 9 kresek na Górnym Śląsku.

Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, na Przedgórzu Sudeckim do 70 km/h, z kierunków zachodnich. Na wybrzeżu okresami wiatr silny od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h. W Sudetach porywy wiatru około 100 km/h, w Tatrach do 110 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

REKLAMA

Pogoda na środę

W środę, w dzień zachmurzenie umiarkowane lub duże. Przelotne opady deszczu, w pasie Pojezierzy również krupy śnieżnej lub deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 3 do 7 stopni na północy kraju, na pozostałym obszarze od 10 do 14 kresek.

Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, stopniowo słabnący, zachodni i północno-zachodni. W Sudetach porywy wiatru około 90 km/h, w Tatrach do 100 km/h.

PAP, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej