Media publiczne. Nadciąga rewolucyjna zmiana dotycząca abonamentu

2024-04-03, 15:40

Media publiczne. Nadciąga rewolucyjna zmiana dotycząca abonamentu
Zgodnie z założeniami, opłatę audiowizualną będzie musiał zapłacić każdy rozliczający się z fiskusem Polak. Foto: Shutterstock/Proxima Studio

Rząd przygotowuje się do likwidacji abonamentu radiowo-telewizyjnego. Ma go zastąpić albo opłata audiowizualna, albo stały odsetek z budżetu państwa. O szczegółach opowiedział Polskiemu Radiu poseł KO Bogdan Zdrojewski.

- Generalnie przewidujemy, że tego typu projekty powinny być projektami rządowymi, a nie poselskimi. Tak prawdopodobnie będzie w tym wypadku, natomiast cel jest prosty - zlikwidować z dniem 1 stycznia 2025 roku abonament jako formę opłacania mediów publicznych. Uznajemy, że akurat ta metoda jest anachroniczna, niesprawiedliwa i kosztowna w poborze - powiedział Polskiemu Radiu poseł Koalicji Obywatelskiej Bogdan Zdrojewski, szef sejmowej komisji kultury i środków przekazu.

Dodał, że prace parlamentarzystów nad finansowaniem mediów publicznych powinny zacząć się przed wakacjami i zakończyć najpóźniej w październiku. - Jeżeli mówimy albo o nowej opłacie, albo o nowym fragmencie w budżecie państwa, to oczywiście trzeba to zrobić z solidnym wyprzedzeniem, przed rozpoczęciem kolejnego roku budżetowego - wyjaśnił poseł Koalicji Obywatelskiej.

W planach nowa ustawa medialna

Bogdan Zdrojewski dodał, że prace nad ustawą medialną będą odbywać się na raty. Najpierw trzeba zająć się stabilnym finansowaniem mediów publicznych, a następnie przepisami dotyczącymi Rady Mediów Narodowych i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - Przy obecnej postawie prezydenta bardzo trudno liczyć na pełną, dużą ustawę medialną, która objęłaby wszystkie elementy składowe zadań związanych z mediami publicznymi, czyli powoływanie rad, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz likwidację Rady Mediów Narodowych, więc najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest przyjmowanie rozwiązań raczej na raty - mówił poseł.

Posłuchaj

Bogdan Zdrojewski: cel jest prosty - zlikwidować z dniem 1 tycznia następnego roku abonament jako formę opłacania mediów publicznych (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

- Pierwsze zadanie to zapewnić mediom publicznym finansowanie, oszczędniejsze zdecydowanie od tego, co obserwowaliśmy w ostatnich latach, ale stabilne, czyli nieuzależnione od woli politycznej - podkreślił Bogdan Zdrojewski.

Nowa forma i inny pobór opłaty

Zgodnie z założeniami, opłatę audiowizualną będzie musiał zapłacić każdy rozliczający się z fiskusem Polak. Ma ona wynosić ok. 100 zł rocznie i byłaby pobierana w ramach corocznego rozliczania PIT. Będą zwolnienia od opłaty audiowizualnej, podobnie jak jest to obecnie w przypadku abonamentu RTV: dla osób powyżej 75. roku życia oraz tych, które nie ukończyły 26 lat. Zwolnieni będą również kombatanci, pewne grupy osób niepełnosprawnych, a także bezrobotni oraz pobierający wynagrodzenie w wysokości minimalnej krajowej lub niższe.

Czytaj także:

IAR/st/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej