Polska domaga się zmian w pakcie migracyjnym. Andrzej Halicki wymienia błędy

Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki zapowiedział, że Polska wkrótce rozpocznie starania o zmiany w pakcie migracyjnym. Jak stwierdził, szereg przepisów jest niedopracowanych.

2024-04-11, 14:20

Polska domaga się zmian w pakcie migracyjnym. Andrzej Halicki wymienia błędy
Mehr als 90 Prozent derjenigen, die die polnische Grenze illegal überschreiten, sind Menschen mit russischen Visa, teilte Polens Regierungschef mit.Foto: JK21/Shutterstock.com

Andrzej Halicki skrytykował na konferencji w Brukseli założenia paktu migracyjnego, a wśród nich zasadę obowiązkowej solidarności, czyli relokację migrantów, którą można zastąpić opłatą 20 tysięcy euro za każdą nieprzyjętą osobę.

Pakt migracyjny. Polski rząd krytykuje rozwiązania

Polski deputowany wymienił też niedopracowany fundusz solidarnościowy dla państw wystawionych na presję migracyjną. Polska krytykuje też zapisy pozwalające na zwolnienie z relokacji jakiegoś kraju na podstawie liczby migrantów czy uchodźców przyjętych przez to państwo tylko w ostatnich 12 miesiącach.

Andrzej Halicki powiedział, że Polska, która przyjęła ponad milion uchodźców, chce, by branych pod uwagę było kilka ostatnich lat.

- Nie można tego procesu migracyjnego odnosić tylko do roku poprzedzającego, ale trzeba tę perspektywę mieć dużo dłuższą. Nie mam wątpliwości, że zostanie to uwzględnione na poziomie rządów - podkreślił.

REKLAMA

"Potrzeba silniejszej ochrony granic"

Andrzej Halicki poinformował, że Polska chce też dużo silniejszej ochrony granic zewnętrznych z użyciem narzędzi zarówno prawnych, jak i ekonomicznych.

- Które mogą być również interwencyjnie stosowane w sytuacjach tak zwanej instrumentalizacji migracji, którą organizował Łukaszenka przeciwko bezpieczeństwu granicy Polski, ale Unii Europejskiej również - powiedział europoseł.

Po przyjęciu wczoraj przez Europarlament paktu migracyjnego trafi on teraz do państw członkowskich, które mają go ostatecznie zatwierdzić 29 kwietnia. Wejdzie on w życie za 2 lata.

Tyle czasu będzie miał każdy kraj na jego wdrożenie. I w tym czasie wszystkie unijne rządy będą musiały przygotować plan dotyczący wdrożenia paktu i negocjować z Komisją stosowanie poszczególnych zapisów.

REKLAMA

Posłuchaj

Andrzej Halicki powiedział, że Polska, która przyjęła ponad milion uchodźców, chce, by branych pod uwagę było kilka ostatnich lat (IAR) 0:33
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

IAR/Beata Płomecka/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej