Więcej cyberataków na Polskę. Celem infrastruktura krytyczna i prywatne komputery
- Rośnie liczba ataków hakerskich na Polskę, a hakerzy działają na różne sposoby - ostrzegał w porannej audycji Radia Poznań dyrektor departamentu cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Obrony Narodowej Dominik Rozdziałowski. Wskazał, że chwila nieuwagi w sieci może nas kosztować np. dostęp do komputera.
2024-04-15, 10:37
- Każdy z tych ataków jest różny. Czasami jest to atak na infrastrukturę krytyczną, komunikacyjną, czy jakąkolwiek inną, a czasami to atak na zwykłego człowieka, jego bankowość, dane osobowe - mówił gość "Porannego rozpoznania" Radia Poznań.
Jak podkreślił, hakerzy potrafią także przejąć nasze komputery, zaszyfrować je i zablokować dostęp do zgromadzonych danych. Wszystko przez to, że na chwilę stracimy czujność w internecie.
Polska na celowniku hakerów. Nasz kraj w czołówce pod względem liczby ataków
Polska jest w czołówce najczęściej atakowanych cyfrowo państw na świecie. W zeszłym roku zespół CERT Polska do ochrony przed hakerami badał blisko 330 tysięcy incydentów w sieci. Mogą to być ataki przestępców szukających zarobku lub grup działających na zlecenie obcych państw.
Hakerzy coraz częściej wykorzystują do wykradania danych narzędzia do zdalnej komunikacji w firmach - alarmują specjaliści. Według najnowszych danych dziewięć na dziesięć przypadków skutecznych ataków na przedsiębiorstwa zostało przeprowadzone właśnie przy użyciu takich narzędzi.
REKLAMA
Firmy powinny szczególną ochroną objąć także segment danych uwierzytelniających - przestrzegał w rozmowie z Polskim Radiem ekspert od zabezpieczeń sieci Michał Ostasz. Jak mówił, jest to nadal jeden z najprostszych sposobów włamań do sieci danego przedsiębiorstwa, jaki wykorzystują cyberprzestępcy.
Cyberbezpieczeństwo przede wszystkim. Specjalny kongres rusza w Poznaniu
Odpowiedzi na rosnące zagrożenie będą szukać uczestnicy dwudniowego kongresu cyberbezpieczeństwa INSECON, który rozpoczyna się na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Udział w wydarzeniu zapowiedzieli wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, wiceminister obrony Cezary Tomczyk oraz dowódcy polskich i zagranicznych wojsk obrony cyberprzestrzeni.
Czytaj także:
- Jehowwing. Pozornie niewinny "żart" i jego poważne konsekwencje
- Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. Ppłk Lipczyński: konflikt trwa, jesteśmy jego stroną
- Bezpieczeństwo w sieci. Nowa metoda oszustów. Nie klikaj w to powiadomienie!
IAR/ mbl
REKLAMA