Zmiany w prawie sankcyjnym. Polskie Radio poznało szczegóły prac

2024-04-16, 06:35

Zmiany w prawie sankcyjnym. Polskie Radio poznało szczegóły prac
Polskie Radio o szczegółach zmian w prawie sankcyjnym. Foto: Pawel Wodzynski/East News

Najpierw mała nowelizacja autorstwa MSWiA, później nowa ustawa. Polskie Radio poznało szczegóły prac nad krajowymi przepisami, które mają uszczelnić prawo dotyczące sankcji nakładanych w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Prace toczą się zarówno w MSWiA, jak i w MSZ.

Obecnie na polskiej liście sankcyjnej znajduje się ponad 70 podmiotów i przeszło 420 osób - to między innymi prokremlowskie firmy oraz rosyjscy oligarchowie, wojskowi, przedsiębiorcy. Jednak od ubiegłego roku największą grupę stanowią białoruscy parlamentarzyści, sędziowie, prokuratorzy oraz przedstawiciele administracji i struktur siłowych.

W ostatnich tygodniach konieczność zmian w krajowych przepisach sankcyjnych zapowiedział szef MSZ Radosław Sikorski. - Planujemy jedną, małą, szybką nowelizację ustaw sankcyjnych i docelową ustawę o sankcjach - mówił pod koniec marca minister spraw zagranicznych.

Prawo sankcyjne. Dostosowanie przepisów do zmian unijnych

I jak przekazało Polskiemu Radiu MSZ, za nowelizację odpowiada MSWiA. Chodzi między innymi o zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu wspieraniu agresji na Ukrainę i o Krajowej Administracji Skarbowej. Celem jest dostosowanie przepisów krajowych do zmian wprowadzonych na poziomie unijnym - głównie w zakresie przypadków stosowania odstępstw, a także przeciwdziałania obchodzeniu restrykcji za pomocą kar administracyjnych oraz sankcji karnych.

Posłuchaj

Najpierw nowelizacja, później nowa ustawa - Polskie Radio o szczegółach zmian w prawie sankcyjnym. Relacjonuje Karol Darmoros (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

"W najbliższym czasie wniosek o wpis tego projektu do wykazu prac legislacyjnych rządu zostanie przekazany Zespołowi do spraw Programowania Prac Rządu, a po uzyskaniu zgody, przekazany do uzgodnień" - poinformował nas resort spraw wewnętrznych i administracji. Przepisy mają uwzględnić "szczególne rozwiązania krajowe, stanowiąc spójny, krajowy system penalizacji naruszania i obchodzenia sankcji unijnych".

Według MSZ nowa ustawa będzie też dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącą przestępstw oraz kar związanych z naruszeniem unijnych sankcji. "Biorąc pod uwagę obecny postęp negocjacji, [dyrektywa] ma wejść w życie w drugim kwartale 2025 roku" - podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Projekt jest obecnie na etapie przygotowywania w ramach uzgodnień wewnątrzresortowych.

Czytaj także:

dn/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej