Ranking krajów popierających populizm. Polska w ścisłej czołówce

Polska obok Węgier, Grecji, Włoch i Francji zalicza się do krajów o najwyższym stopniu poparcia dla partii populistycznych. W ostatnich latach wynosiło ono 44,2 proc. - wynika z "Indeksu Autorytarnego Populizmu 2024", raportu sporządzonego przez szwedzki think-tank Timbro we współpracy z Fundacją Wolności Gospodarczej oraz Centrum Informacji o Polityce Europejskiej (EPICENTER).

2024-04-17, 12:35

Ranking krajów popierających populizm. Polska w ścisłej czołówce
Ranking krajów popierających populizm. Polska w ścisłej czołówce. Foto: Shutterstock/RossHelen

"Choć Polska w indeksie populizmu została wyróżniona jako kraj, w którym udało się zakończyć rządy partii zaklasyfikowanych jako populistyczne, to nadal poparcie dla populistów w naszym kraju jest jednym z najwyższych w Europie" - napisał w przedmowie do polskojęzycznej wersji analizy Marek Tatała, prezes Fundacji Wolności Gospodarczej.

W jego ocenie partie głównego nurtu "mają tendencję do przejmowania niektórych postulatów ugrupowań populistycznych". Tatała przekonuje, że w ostatnich latach mieliśmy do czynienia ze zjawiskiem "zarażania populizmem", choćby w polityce gospodarczej, która - jak zaznaczył - odchodzi od wolnego rynku i prywatyzacji. Jego zdaniem to zjawisko objawiało się również w niechętnym stosunku do imigrantów.

"Kampania wyborcza w 2023 r. w Polsce oraz pierwsze miesiące rządów nowej koalicji wskazują na »zarażenie« populistycznymi postulatami Prawa i Sprawiedliwości" - stwierdził szef Fundacji Wolności Gospodarczej.

Kraje o najwyższym i najniższym poparciu dla populizmu

W analizie czytamy, że w Europie średnie poparcie dla partii lewicowych i prawicowych "propagujących ideologie populistyczne lub autorytarne wynosi 26,9 proc.", co oznacza rekordowo wysoki wynik. "Według informacji z marca 2024 r. partie populistyczne i/lub autorytarne zasiadają w ośmiu rządach krajów europejskich" - konkluduje FWG.

REKLAMA

Zgodnie z raportem: krajami o najwyższym poparciu dla partii populistycznych są Węgry, Włochy, Francja, Grecja i Polska. Z kolei do krajów o najniższym poparciu zaliczają się Chorwacja, Portugalia, Wielka Brytania, Luksemburg i Malta.

Populizm zmienia swój charakter

Z raportu wynika, że mimo wysokiego poparcia dla populizmu, odnotowano rekordowy poziom poparcia dla partii liberalnych, wynoszący w ubiegłym roku 12,3 proc.

W dodatku sam populizm wg. twórców raportu zmienia swój charakter. - Jest dzisiaj bardziej lewicowy niż dwadzieścia lat temu, zwłaszcza w przypadku polityki gospodarczej. To jest oczywiste zarówno w przypadku bardziej protekcjonistycznego spojrzenia na politykę handlową, jak i zdecydowanej obrony dużego i redystrybucyjnego państwa opiekuńczego - oznajmił autor raportu, Andreas Johansson Heinö z Timbro, cytowany przez Fundację Wolności Gospodarczej.

Czytaj także:

łl/Forum Wolności Gospodarczej

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej