Fałszywe oferty noclegów. Eksperci ostrzegają przed cyberoszustami

Przy rezerwacji noclegów przez internet zachowaj czujność i weryfikuj oferty. Eksperci NASK zwracają uwagę, że długi weekend to również okres wzmożonej aktywności cyberoszustów, którzy wykorzystują większy ruch turystyczny.

2024-04-28, 19:28

Fałszywe oferty noclegów. Eksperci ostrzegają przed cyberoszustami
Fałszywe oferty noclegów w sieci. Eksperci ostrzegają przed cyberoszustami. Foto: Shutterstock/Patryk Kosmider

Pierwszym sygnałem, który wskazuje, że oferta hotelu lub pensjonatu może być fałszywa, jest ograniczony kontakt z właścicielem i brak numeru telefonu na stronie.

Za każdym razem warto sprawdzić, czy obiekt rzeczywiście istnieje.

 - Najlepiej skorzystać z popularnych wyszukiwarek i sprawdzić, czy adres obiektu, który chcemy wynająć, rzeczywiście istnieje, chociażby na mapach Googla, bo może się okazać, że przyjedziemy w całkiem inne miejsce - mówi ekspertka NASK Anna Kwaśnik.

Posłuchaj

Ekspertka NASK Anna Kwaśnik powiedziała, że za każdym razem warto sprawdzić czy obiekt rzeczywiście istnieje (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

Kiedy nie robić przelewu? Ekspert ostrzega

Kolejnymi sygnałami ostrzegawczymi są ograniczone metody płatności za nocleg, na przykład tylko za pomocą nieznanej strony internetowej lub aplikacji czy ponaglanie przez właściciela z zapłatą. - Oferta jest wyjątkowa, dostępna tylko dziś i tak dalej, ktoś będzie mocno naciskał żebyśmy szybko zrobili przelew, bo w przeciwnym razie rezerwacja będzie anulowana - myślę, że są to sygnały kiedy powinniśmy się na chwilę zatrzymać i zastanowić czy warto ryzykować - powiedziała Anna Kwaśnik z NASK.

REKLAMA

Posłuchaj

Anna Kwaśnik z NASK ostrzega też przed ograniczonymi metodami płatności za nocleg(IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

Niektórzy cyberprzestępcy wysyłają też masowo fałszywe wiadomości, podszywając się pod znane portale z ofertami noclegów, i informują o rzekomych problemach z płatnością czy rezerwacją. Liczą, że trafią na osoby, które faktycznie w danym okresie zaplanowały urlop, dlatego w ewentualnej korespondencji nie należy podawać żadnych danych karty kredytowej i innych wrażliwych danych.

Posłuchaj

Ekspertka NASK ostrzega, że niektórzy cyberprzestępcy wysyłają też masowo fałszywe wiadomości (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Gdy zostaliśmy oszukani. Niezbędne kroki 

NASK przypomina, że jeśli padniemy ofiarą cyberoszusta, to należy niezwłocznie skontaktować się z policją i swoim bankiem.

Dodatkowo, gdy fałszywa oferta była umieszczona w internetowym serwisie z ogłoszeniami, to warto zgłosić sprawę jego administratorowi i poprosić o zabezpieczenie danych.

Czytaj także:

IAR/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej