Opadów jak na lekarstwo. Rośnie zagrożenie suszą hydrologiczną

Duże parowanie i brak deszczu doprowadzają do wzrostu zagrożenia suszą hydrologiczną w kraju. Miejscami nie padało nawet od trzech tygodni. 

2024-05-18, 12:50

Opadów jak na lekarstwo. Rośnie zagrożenie suszą hydrologiczną
IMGW. Wzrasta zagrożenie suszą hydrologiczną. Foto: krstrbrt/Shutterstock

Jak powiedział rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, deszczu najbardziej brakuje w zachodniej i centralnej części Polski.

Na tych właśnie obszarach w rzekach obserwowany jest największy spadek poziomu wody.

Zagrożenie suszą. Miesiąc posuchy i są kłopoty

- Aktualnie aż 60 procent stacji wodowskazowych jest w strefie wody niskiej, czyli poniżej poziomu, który powinien być o tej porze roku. Czterdzieści procent stacji jest w strefie wody średniej, zaledwie trzy - w strefie wody wysokiej. Jeszcze dwa miesiące temu mieliśmy bardzo dobrą sytuację wyjściową, ale wystarczył miesiąc posuchy, wysokiej temperatury w ciągu dnia, żeby znowu mówić o suszy - mówił Grzegorz Walijewski.

Rzecznik IMGW wskazywał, że temperatury są zbyt wysokie jak na maj, a to prowadzi tylko do dużego parowania.

REKLAMA

- Już widzimy, że maj jest miesiącem z temperaturą powietrza powyżej normy i ta anomalia wynosi aż 1,4 stopnia Celsjusza - zaznaczył.

Deszcz w końcu spadnie, ale punktowo

Grzegorz Walijewski dodał, że dziś i jutro spodziewane są opady, ale będą to głównie opady o charakterze punktowym.

- Miejscami te opady będą intensywne, a nawet zbyt intensywne, ponieważ prognozowane są również burze. W czasie burzy może spaść do 20-30 litrów wody na metr kwadratowy, ale jeśli ten opad zetknie się z przesuszoną glebą, to nie wsiąknie w nią, a po prostu spłynie - powiedział.

Posłuchaj

Grzegorz Walijewski o sytuacji związanej z poziomem wód (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

Synoptycy zaznaczają, że jeśli w najbliższych tygodniach nie spadnie wystarczająca ilość deszczu o charakterze ciągłym, mogą zostać wydane ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną.

REKLAMA

Zobacz także:

ms/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej