Głosowanie korespondencyjne. Mija kluczowy termin
Poniedziałek to ostatni dzień zgłaszania chęci głosowania korespondencyjnego w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Taka możliwość przysługuje osobom z niepełnosprawnościami i seniorom.
2024-05-27, 06:50
W wyborach w formie korespondencyjnej mogą wziąć udział osoby z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub te, które najpóźniej w dniu wyborów ukończą 60 lat.
Głosowanie korespondencyjne. Jak się zgłosić?
Rzecznik Krajowego Biura Wyborczego Marcin Chmielnicki wyjaśnił, że aby skorzystać z takiej możliwości, należy zgłosić się do komisarza wyborczego. - Możemy to zrobić ustnie, pisemnie lub elektronicznie za pomocą usługi gov.pl - zaznaczył rzecznik.
W przypadku prawidłowego zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego, najpóźniej sześć dni przed wyborami zostanie doręczony pakiet wyborczy.
Jak zagłosować korespondencyjnie?
Konieczne jest również podpisanie oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu. - Wszystko należy umieścić w kopercie zwrotnej i oddać listonoszowi, o ile taki zamiar zgłosiliśmy odbierając pakiet wyborczy. Możemy ją też osobiście zanieść na pocztę lub do lokalu wyborczego w dniu głosowania. Wówczas należy oddać kopertę członkowi komisji- powiedział Marcin Chmielnicki.
REKLAMA
Osoby z niepełnosprawnościami i seniorzy mają też prawo do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego i z powrotem do miejsca zamieszkania.
- Wybory do Parlamentu Europejskiego. Skrajna prawica zyska kosztem głównego nurtu?
- Kaczyński o wyborach korespondencyjnych: uznałem, że to dobre rozwiązanie
Posłuchaj
Posłuchaj
IAR/jmo
REKLAMA