Ogromne różnice temperatur w Bałtyku. Niecodzienne zjawisko
Długi weekend oraz wysokie temperatury - to prosty przepis na przyjemny wypoczynek, na przykład nad polskim morzem. Niestety nie wszystkich przywita tam przyjemnie ciepła woda. Winowajcą chłodu poniżej 10 stopni Celsjusza w Bałtyku jest zjawisko znane pod nazwą "upwelling".
2024-05-30, 20:00
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że woda w Morzu Bałtyckim w najpopularniejszych turystycznie lokalizacjach ma niezwykle zróżnicowaną temperaturę. Najcieplej jest obecnie (i to od kilku dni) w Tolkmicku nad Zalewem Wiślanym, gdzie woda ma obecnie 21 st. C. Tymczasem Władysławowo wita turystów temperaturami nieznacznie tylko przekraczającymi 10 st. C.
Woda w Bałtyku ciepła i zimna. Skąd te różnice?
Ciepła woda jest w Wolinie - powyżej 21 stopni, nie najgorzej jest w Świnoujściu - tu prawie 17 st. Także Ustka, Izbica, Dębki, Puck czy Gdynia czekają na turystów z wodą o temperaturze od 18 do ponad 21 stopni. W Darłowie czy w Łebie będzie z kolei tylko nieco ponad 11 st. C.
Co jest przyczyną tak znacznych różnic? Okazuje się, że za tak niskie temperatury wody w części polskiego wybrzeża odpowiada upwelling - zjawisko polegające na wynoszeniu zimnych wód głębinowych na powierzchnię przy samym brzegu morza.
Upwelling jest bezpośrednio powiązany z wiatrem wiejącym równolegle do wybrzeża. Najczęściej występuje wzdłuż zachodnich wybrzeży kontynentów i ma miejsce podczas wiatru wiejącego w kierunku równika. Zdarza się jednak także na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Kiedy wiatr wieje wzdłuż brzegu, cieplejsza woda z powierzchni odpływa i jest zastępowana chłodniejszymi warstwami z dna morza.
REKLAMA
Upwelling może zepsuć wypoczynek. Należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa
Warto pamiętać o tym, że wejście do zimnej wody po dłuższym czasie opalania się na plaży, kiedy się ma rozgrzane ciało, wiąże się z ogromnym ryzykiem. Nigdy nie należy tego robić zbyt gwałtownie, a ostrożnie oswajając się z chłodną wodą.
Wschodni i północno-wschodni wiatr, mogący powodować zjawisko upwellingu nad polskim morzem - według prognoz - utrzyma się do piątku. Później będzie zmieniać kierunek najpierw na północny, a później zachodni, co powinno zmniejszyć częstotliwość występowania tego specyficznego zjawiska i pozwolić na wyrównanie się temperatury wody.
Wszyscy, którzy mają zamiar zażywać kąpieli w Morzu Bałtyckim, a także w jeziorach i rzekach, powinni zawsze zwracać uwagę na lokalne warunki pogodowe i temperaturę. Należy kąpać się na strzeżonych kąpieliskach i przestrzegać poleceń ratowników. Nigdy nie należy wchodzić do wody, kiedy jest wywieszona czerwona flaga.
- Potężne wyładowania. IMGW podnosi poziom alertów. Sprawdź, gdzie jest burza
- Tragiczny początek długiego weekendu. Doszło już do 9 wypadków, są ofiary śmiertelne
o2.pl/imgw.pl/jmo
REKLAMA