Potężne wyładowania. IMGW podnosi poziom alertów. Sprawdź, gdzie jest burza
Sytuacja pogodowa nad Polską jest bardzo niebezpieczna. Nawałnice już nawiedziły kilka regionów, a będzie jeszcze gorzej. IMGW podniósł poziom alertów, alarmując o zagrożeniu niemal we wszystkich województwach. Poniżej załączamy radar, który w czasie rzeczywistym pokazuje, gdzie jest burza.
2024-05-30, 17:00
Nad Polską ukształtowały się liczne fronty burzowe. Każdy z nich może przekształcić się w nawałnicę ze skrajnie gwałtownymi zjawiskami.
Pogoda. Silne burze. Lista alertów IMGW
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla prawie całego kraju.
Alerty drugiego stopnia obowiązują do godz. 23.00. Dotyczą one: większości powiatów woj. pomorskiego, zachodnio-pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego, całych woj. wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego oraz opolskiego, zachodnich części woj. łódzkiego i śląskiego oraz południowych części woj. małopolskiego oraz podkarpackiego.
Alerty pierwszego stopnia obejmują resztę kraju z wyjątkiem woj. lubelskiego.
REKLAMA
Gdzie jest burza? Nawałnice już dały o sobie znać
Aktualnie burze koncentrują się zwłaszcza od północy. Są też widoczne na zachodzie i w centrum.
Towarzyszą im obfite opady. Na obszarach, na których wydano pierwszy stopień ostrzeżenia spaść może od 30 do 35 mm deszczu, natomiast tam, gdzie obowiązuje drugi stopień ostrzeżenia będzie to od 40 do 50 mm.
Porywy wiatru w burzach osiągną do 80 km/h, a same burze mogą również powodować opady gradu. Wiatr poza burzami będzie słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich.
Radar burz:
REKLAMA
W mediach społecznościowych internauci zamieszczają zdjęcia pokazujące rozmiar kul gradowych, które spadły m.in. w województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim.
Na Kujawach pojawił się też lej kondensacyjny. Na szczęście nie dotknął ziemi.
REKLAMA
Pogoda. Co dalej?
IMGW przewiduje, że w nocy burze będą się jeszcze początkowo utrzymywać, natomiast na pozostałym obszarze kraju - za wyjątkiem Lubelszczyzny i Podlasia - występować będą przelotne opady deszczu.
W piątek Polska pozostanie pod wpływem płytkiego i rozległego niżu z ośrodkami nad Morzem Północnym, zachodnią Polską oraz Alpami, w strefie frontu chłodnego, którego strefa przebiegać będzie wzdłuż zachodniej granicy kraju. Pozostaniemy w ciepłej i wilgotnej masie powietrza polarnego morskiego.
Synoptycy prognozują kontynuację burzowej aury. Niebezpieczne zjawiska będą występowały na obszarze całego kraju, a ich najsilniejszego natężenia można spodziewać się na południu i zachodzie kraju.
REKLAMA
- Trudne warunki w Tatrach. Na szlakach jest mokro i ślisko, apel do turystów
- Oparzenia, użądlenia, alergie. Co zrobić, gdy ktoś się topi? O czym trzeba pamiętać
jp/IMGW
REKLAMA