Zakaz handlu w niedziele. Sejm podejmie decyzję jeszcze w czerwcu
Głosowanie w sprawie dalszych prac nad projektem ustawy dotyczącym niedzieli handlowych odbędzie się na kolejnym posiedzeniu Sejmu, czyli w ostatnim tygodniu czerwca. Projekt autorstwa Polski 2050 zakłada między innymi wprowadzenie dwóch niedzieli handlowych w miesiącu.
2024-06-13, 17:14
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu. Klub Lewicy złożył wniosek o jego odrzucenie. Przeciwko proponowanym zmianom opowiada się również Prawo i Sprawiedliwość. Kontynuacji prac nad projektem w komisji chcą pozostałe kluby.
Argumenty za handlem w niedzielę
Projekt przedstawił w imieniu wnioskodawców poseł Ryszard Petru z Polski 2050. W jego ocenie to rozwiązanie kompromisowe.
- Pomiędzy pełnym zakazem a pełną liberalizacją. To proponowane rozwiązanie utworzy 20 tysięcy nowych miejsc pracy w handlu i zwiększy obroty około 25 miliardów złotych. Z tego tytułu wpłynie do budżetu kilkaset milionów złotych więcej. W naszej propozycji przedstawiliśmy cały zestaw ochrony pracowniczej. Co ważne, przede wszystkim wyższe o 100 procent wynagrodzenie za pracę w niedzielę - mówił polityk.
Naruszenie wypracowanych norm
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński uważa, że proponowane zmiany naruszają normy wypracowane w ostatnich latach. - Jak spojrzymy na sondaże społeczne, to zdecydowana większość Polaków nie chce poszerzania, czy też inaczej liberalizowania tejże ustawy, aby rozszerzać liczbę niedziel pozwalających na handel. Waszym projektem burzycie te relacje, demolując przyjęty już model, który doskonale funkcjonuje - ocenił.
REKLAMA
Będzie kompromis?
Klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej proponuje dalsze prace nad projektem i dyskusje w komisji. Wiceprzewodnicząca klubu posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka uważa, że kwestia handlu w niedzielę budzi skrajne emocje. W jej ocenie dotychczasowe rozwiązania są niedoskonałe. - Warto dodać, że zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje w większości krajów Unii Europejskiej takich jak Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Szwecja czy Węgry. W pozostałych wypracowano rozsądne kompromisy - wyjaśniła.
Zgodnie z projektem handel będzie możliwy w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca. Pracownicy mieliby otrzymywać również podwójne wynagrodzenie i dzień wolny w tygodniu.
Posłuchaj
W Sejmie projekt o niedzielach handlowych (IAR) 2:31
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
- Wróci handel w niedzielę? Poseł Polski 2050 wylicza korzyści
- Co z handlem w niedzielę? Związkowcy mówią "tak", ale stawiają warunek
- Handel w niedziele. Polacy mocno podzieleni, zobacz nowy sondaż
IAR/pb/kg
REKLAMA
REKLAMA