Tatrzańskie kozice policzone. Słowacy mają powody do zadowolenia

793 kozice naliczyli przyrodnicy w Tatrach - podał Tatrzański Park Narodowy. Kozica to symbol parku, jest też w logo TPN. Okazuje się jednak, że zdecydowaną większość tych zwierząt zaobserwowano po słowackiej stronie. Mamy powody do zmartwienia?

2024-06-13, 20:56

Tatrzańskie kozice policzone. Słowacy mają powody do zadowolenia
W Tatrach policzono kozice. Foto: Shutterstock/Losonsky

Po polskiej stronie Tatr zanotowano 204 kozice - w tym 12 capów, 53 kozy oraz 24 tegoroczne koźlęta, które stanowią niemal 12 proc. populacji. Po stronie słowackiej przyrodnicy naliczyli 589 kozic, w tym 99 capów, 130 kóz oraz 56 koźląt. Przyrodników szczególnie cieszy przychówek, który po obu stronach tatrzańskiej grani stanowią blisko 11 proc. całej populacji.

Ogółem to wynik niższy niż w ubiegłym roku. Wówczas w Tatrach dopatrzono się 816 kozic.

Kozice w Tatrach trudne do obserwacji

Jak podają władze TPN, wyników liczenia kozic nie należy brać dosłownie, choć podawane są z dokładnością do jednej sztuki. Błąd oszacowania może przekraczać nawet 10 proc., bo nie wszystkie kozice uda się przyrodnikom wypatrzeć.

Czytaj także:

REKLAMA

Kozice często przebywają w rejonie granicznej grani i swobodnie przemieszczają się między Polska a Słowacją, dlatego liczenie kozic jest przeprowadzane wspólnie i równocześnie ze stroną słowacką. Najistotniejszy jest tu łączny wynik dla całych Tatr.

Liczenie dwa razy do roku

Liczenie kozic w Tatrach odbywa się dwa razy w roku - wiosną i jesienią. Dzięki spisowi wiosennemu dowiadujemy się m.in., ile młodych kozic przyszło na świat i ile przetrwało zimę. Natomiast jesienne liczenie określa stan całej populacji tych zwierząt.

Wspólne polsko-słowackie akcje liczenia kozic są prowadzone od 1957 r. Jest to najstarszy monitoring przyrodniczy prowadzony przez dwa państwa równocześnie. Co roku liczba kozic po stronie słowackiej jest 2-3 razy większa niż w Polsce. 

Liczba kozic w Tatrach. Było już bardzo źle

Liczebność kozic podlega dużym wahaniom. Najmniej zwierząt notowano pod koniec lat 90.; wówczas ich liczba zbliżyła się do krytycznej granicy 200 osobników. W latach 2014-2017 liczba kozic w Tatrach przekroczyła tysiąc sztuk, natomiast rekord padł w 2018 r., kiedy znaleziono 1431 kozic.

REKLAMA

W kolejnych latach notowany był spadek populacji poniżej tysiąca sztuk.

Licówka rządzi stadem 

Kozica jest w Tatrach gatunkiem endemicznym i ściśle chronionym. Zwierzęta te żyją w niewielkich stadach, a na ich czele stoi doświadczona samica, tzw. licówka.

Czytaj także:

Samce zwane capami żyją najczęściej samotnie lub tworzą grupy kawalerskie, dołączając do stad jesienią, na czas godów. Wiosną, zazwyczaj na przełomie kwietnia i maja, na świat przychodzą młode kozice, tzw. koźlęta.

REKLAMA

PAP/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej